Work and Travel Nedir? Nasıl Yapılır?

Work and Travel Nedir? Nasıl Yapılır?
Work and Travel programı, yurt dışında yaşamanın getirdiği kültürel farkındalıkların yanı sıra, öğrencilere maddi kazanç da sağlar. Peki, Work and Travel nasıl yapılır?

"Work and Travel" birçok genç öğrencinin hayatında bir dönüm noktasıdır. Hem eğitim hem de seyahat deneyimlerinin bir arada yaşanması, hayatları boyunca unutulmayacak anıların oluşmasına neden olur. Özellikle üniversite öğrencilerinin sıklıkla tercih ettiği Work and Travel programı, yurt dışında yaşamanın getirdiği kültürel farkındalıkların yanı sıra, öğrencilere maddi kazanç da sağlar. Peki, Work and Travel nasıl yapılır? Bu makalede size, Work and Travel programının detayları ve yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Work and Travel Nedir Nasıl Yapılır (8)

Merak edilen ve popülerleşen yurtdışı eğitim ve değişim programlarından biri olan Work and Travel programı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere önerimiz; Amerikan kültürünü tanıtmak, Amerikalıların farklı ülkelerden gelen katılımcıları tanıyarak kültürel etkileşim kurmak ve sezonluk işçi açığını kapatmak amacıyla Amerikan Dışişleri tarafından 1961'den beri görevlendirilmiş sponsor kurumlar aracılığıyla organize edilen bir değişim programıdır. Bu programa Türkiye de 1990'lı yıllardan beri dahil olmuştur ve her yaz Amerika'ya en çok öğrenci gönderen ülkelerden biri olmuştur.

Work and Travel programı Amerika dışında da farklı ülkeler tarafından organize edilmektedir. Bu tarz programlara Work and Study, Work and Holiday gibi isimler verilse de hepsi çalışma, eğitim veya seyahat etme amacıyla dönemsel katılım sağlanabilen kültürel değişim programlarıdır.

Programa katılmak isteyenlerin katılım koşulları, şartları ve programın genel işleyişi hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu konuda sponsor kurumlar, başvuru süreçleri, çalışma koşulları, konaklama seçenekleri ve vize işlemleri hakkında detaylı bilgi verebilirler.

Work and Travel Nedir Nasıl Yapılır


Work and Travel Amerika Nedir ?

Amerika'da çalışma ve oturum imkanı sunan, dil seviyesini geliştirip yeni bir ülke deneyimi yaşamak isteyen öğrenciler için harika bir seçenek olan Work and Travel Amerika programı, geniş kapsamlı bir öğrenci değişim programıdır. Bu program sayesinde Amerika'nın güzel tatil bölgelerinde veya şehirlerinde çalışma fırsatı yakalayabilir ve macera dolu bir yaşam ve tecrübe edinebilirsiniz.

Türkiye'den katılım gösteren adaylar, Amerika'da Mayıs ayının ortasından Ekim ayının başına kadar çalışma imkanına sahip olabilirler. Farklılık göstermekle birlikte, çalışma süreleri öğrencinin okul takvimine, programa başvuru tarihine ve yerleştiği işe göre belirlenmektedir. Azami çalışma süresi, maksimum 119 gün olarak belirlenmiştir ve ayrıca vize bitiş tarihinizden itibaren 30 gün boyunca seyahat etme imkanı da sunulmaktadır.

Work and Travel programı kapsamında, genellikle Amerika'nın New York, Boston ya da Chicago gibi metropol şehirlerinde değil, yazın yoğunluğun arttığı sezonluk bölgelerde çalışma imkanı sunulmaktadır. Yapılacak işlerin sezonluk olma zorunluluğu bulunmaktadır ve bu kural State Department tarafından belirlenmiştir.

Eğer Amerika'da çalışmak, öğrenmek ve eğlenmek istiyorsanız, Work and Travel Amerika programı tam size göre. Bu program sayesinde yeni insanlarla tanışabilir, farklı kültürleri keşfedebilir ve unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Work and Travel Nedir Nasıl Yapılır (7)

Work and Travel Şartları ve Katılım Koşulları

Work and Travel programına katılmak isteyen öğrencilerin, ilk öncelikle aktif ve full time bir öğrenci statüsünde olmaları gerekmektedir. Eğer aktif bir öğrenci değilseniz, programa başvuru yapmanız mümkün olmayacaktır. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri bu programa başvurabilirler ancak, Önlisans öğrencilerinin başvuru yapabilmeleri için eğitim aldıkları bölümün dikey geçiş ile 4 yıllık fakültelere geçiş yapmış olmaları gerekmektedir. Bunun nedeni, 2 yıllık meslek yüksek okulunda eğitim alan öğrencilerin vize reddi olasılığının yüksek olmasıdır.

  • Work and Travel programına başvurmak için 18-27 yaş aralığında olunması gerekiyor.
  • 4'lük sistemde en az 2.0, 100'lük sistemde ise en az 60 not ortalaması aranıyor.
  • Yüksek lisans öğrencileri sadece birinci sınıfta katılım sağlayabiliyorlar ve en az 12 kredilik ders almış olmaları gerekiyor.
  • Bununla birlikte, İngilizce yeterliliği B1 seviyesinde olmalıdır.

Bu şartları taşıyan öğrenciler, Work and Travel programına başvuruda bulunarak, yurt dışında çalışarak ve seyahat ederek unutulmaz bir deneyim yaşayabilirler.

Work and Travel Nedir Nasıl Yapılır (6)

Work and Travel Başvuru Tarihleri

Work and Travel programı, her yıl Mayıs-Ekim tarihleri arasında gerçekleşen bir program olduğu için başvuru tarihleri her sene yaz aylarında Ağustos ayından itibaren başlıyor. Kontenjan doluluk oranına ve talebe göre başvuru tarihleri en geç 15 Mart tarihine kadar devam edebiliyor. Ancak, programa olan yoğun ilgi nedeniyle birçok şirketin kontenjanı Ocak ayı gibi doluyor ve bu tarihten sonra programa öğrenci kabul eden şirketler nadir oluyor.

Eğer Haziran ayında bu program ile Amerika'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, Work and Travel programına başvuru işlemleri için en iyi tarih aralığı Ağustos-Aralık tarihleri arasındaki dönemdir. Kontenjan doluluğuna göre genellikle Ocak ayına kadar başvurunuzu tamamlamanız önerilir. Her firma program için gönderebileceği öğrenci sayısı ve müşteri potansiyeli farklı olduğu için başvuru tarihleri de değişebilir.

Grand International olarak, kontenjanlarımız genellikle Aralık ayının başlarında doluyor. Bu nedenle, bu tecrübeyi yaşamak isteyen arkadaşlarımıza önerimiz, gerekli araştırmaları yaptıktan sonra daha iyi iş imkanlarına ve istedikleri eyalet seçimine sahip olmak için her zaman erken kayıt yaptırmalarıdır. Work and Travel programı, öğrencilere harika bir fırsat sunmaktadır. Ancak, başvuru tarihlerine dikkat ederek ve erken kayıt yaptırarak daha iyi bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Work and Travel Nedir Nasıl Yapılır (4)

Work and Travel Ücretleri

Program ücreti, iş bulmanız, resmi çalışma belgeleriniz, konaklama düzenlemeleriniz, sigorta ve danışmanlık bedeli gibi kalemler için ödenen bir ücrettir. Program ücreti, kayıt tarihine göre değişebilir. 2021 yılı için program ücretimiz 2700-3100 dolar arasındadır.

  • Work and Travel programına katılmak isteyen 25 yaş altı öğrenciler, pasaport almak için sadece defter bedeli ödeyerek harçsız bir şekilde başvuruda bulunabilirler.
  • 2023 yılı için pasaport defter ücreti 275 TL'dir.
  • Amerika'dan gelen resmi çalışma belgeleri geldikten sonra, öğrenci takip sistemi olan SEVP kaydınız ve SEVIS ödemeniz yapılır. I-901 (Student and Exchange Visitor Information System) yani SEVIS ücreti 35 dolar olarak belirlenmiştir.
  • Work and Travel programı katılımcıları, vize randevu bedelini ödemek zorundadır ve bu bedel 160 dolar olarak belirlenmiştir. Vize onayı alındıktan sonra, ABD'ye seyahat edebilir ve programınızı tamamlayabilirsiniz.
  • ABD'ye gidiş-dönüş uçak bileti maliyeti, seyahat tarihinize ve gideceğiniz yerin konumuna göre değişmektedir ve genellikle $600 ile $1000 arasında bir fiyata sahiptir. Seyahatiniz boyunca rahat edebilmeniz için konaklama ücretleri ve gideceğiniz yerdeki yaşam maliyetleri için en az 2 haftalık bir cep harçlığı almanızı öneririz. Bu noktada, $500 ile $1000 arasında bir miktar sizin için yeterli olabilir.
  • Grand International olarak, size 3 farklı program seçeneği sunuyoruz. Gold Placement Programı dahilinde Her Şey Dahil seçeneği $3500-$3750 arasında değişirken, Full Placement Programı $2700-$2900 ve Self Placement Programı $2100-$2250 arasında fiyatlandırılıyor. Daha fazla bilgi ve program detayları için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Work and Travel Nedir Nasıl Yapılır (3)

Work and Travel Konaklama Seçenekleri

Work and Travel programında konaklama seçenekleri, eyalet, iş ve işverene göre farklılık göstermektedir. Konaklama ücreti ise Amerika'da çalışmaya başladıktan sonra, öğrenciler tarafından ödenmekte ya da işveren maaşından kesilmektedir.

İşverenler genellikle Work and Travel öğrencileri için ev tipi paylaşımlı odalar veya nadiren otel konaklaması sunmaktadır. Konaklama ücretleri, çalışılacak bölge ve şehre göre haftalık 50 ile 200 dolar arasında değişmektedir. Bazı işletmeler ise ücretsiz konaklama sunabilmektedir.

İş seçimi esnasında konaklama detayları size bildirilecektir. İşe yerleşiminiz sağlandığında, iş sözleşmesinde konaklama koşulları yazılı olarak belirtilmektedir.

Work and Travel Nedir Nasıl Yapılır (2)

Work and Travel Sponsor ve Vize Mülakatları

Work and Travel programına katılmadan önce sponsor kuruluşların Amerika Birleşik Devletleri Değartment of State tarafından yetkilendirildiğini ve programın organize edilmesi için görevlendirildiğini bilmek önemlidir.

Programa katılım sürecinde, işveren ve sponsorlarla mülakatlar yapılacak ve ardından vize mülakatına katılacaksınız. Program kapsamında işverenler ve sponsorlar, yüz yüze veya Skype üzerinden kısa mülakatlarla işe uygunluğunuzu ve İngilizce seviyenizi değerlendirecektir. Work and Travel vize, sponsor ve işveren mülakatları hakkında merak edilen sorular için buraya tıklayarak mülakatlar sırasında sorulabilecek örnek soruları görüntüleyebilirsiniz.

Vize mülakatı süreci heyecanlı bir süreç olabilir ve öğrenciler birçok hata yapabilir ancak gerekli katılım koşullarını sağladığınız takdirde Work and Travel J1 vizesi reddedilme olasılığı son derece düşüktür. Konsolosluk görevlisi genellikle öncelikle günlük hayatınız hakkında sonra ise gideceğiniz işletme, eyalet ve konaklama yeriniz hakkında ve Türkiye'deki eğitiminiz hakkında sorular soracaktır. Bu nedenle vize görüşmesinden önce Amerika'da nerede kalacağınız ve hangi işi yapacağınız gibi bilgileri iyi bir şekilde bilmek önemlidir