Amerika Vize Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Alınır?

Amerika Vize Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Alınır?
Amerika vize çeşitleri nelerdir? Nasıl alınır? Yeşil pasaport için vize isteniyor mu? gibi tüm sorularınıza uygun bir rehber hazırladık.

Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve bir federal bölgeden oluşan bir Federal Anayasa Cumhuriyetidir. Amerika olarak da bilinir ve Alaska ve Hawaii'yi de içerir. Kanada ve Meksika ile komşu olan bu ülke, Büyük Okyanus ve Karayip Denizi'nde de denizaşırı topraklara sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri, 4 Temmuz 1776'da kurulmuştur. Resmi dili İngilizce ve para birimi Amerikan Doları'dır (USD). Başkenti Washington D.C'dir ve en büyük şehri New York'tur. Amerika'yı ziyaret etmek istersen, Amerika uçak bileti seçeneklerine bakabilirsin.

Amerika Vize Çeşitleri

Amerika Vize İstiyor mu?

Türk vatandaşları, Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat ederken vize almaları gerekiyor. Ancak, bordo, yeşil, gri veya siyah pasaportları olan herkes, Ankara ve İstanbul'daki Amerikan konsolosluklarına başvurarak vize alabilirler.

ABD, yabancıların ülkeye giriş yapmak için iki farklı Amerika vize prosedürü uyguluyor. Kısa süreli ticari, turistik, aile ziyareti, konferans, dil okulu gibi farklı amaçlarla en fazla 6 ay kalacak olanlar, Amerika Göçmen Olmayan Vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Uzun süreli yerleşim için Amerika'ya taşınacak olanlar ise Amerika Göçmen Vizesi Başvurusu yapmalıdır.

Amerika Vize Çeşitleri Nelerdir?

Amerika'ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, Amerika Göçmen Olmayan Vize kategorisinden başvuru yapmalıdır. Amerika vize türleri, seyahat amacına göre farklılık göstermektedir. Diplomatik, turizm, iş amaçlı, transit geçiş, öğrenci ve değişim programı, geçici çalışma vizesi gibi 185 farklı alt kategoriye sahip Amerika vize prosedürü bulunmaktadır. Amerika Vize Çeşitleri şunalrdır;

Amerika Vize Çeşitleri (4)

Amerika Turistik, Ticari ve Transit Vize

 • B-1 vizesi, mesleki fuar ve toplantılara katılmak isteyenler için geçerlidir ve ticari amaçlı ziyaretlerde kullanılır.
 • B-2 vizesi ise, sağlık problemleri nedeniyle Amerika'ya gitmek isteyenler için tedavi amaçlı olarak kullanılır.
 • C transit Amerika vizesi ise, Amerika'ya bağlantılı seyahat eden kişiler için gereklidir.
 • Amerika'da çalışan mürettebat üyeleri için D, C1/D mürettebat Amerika vizesi uygulanır.
 • Yatırımcı vizesi olarak bilinen E1/E2 Amerika vizesi, Amerika ile sefer ve ticaret anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olan ve Amerika'da önemli bir yatırım yapmak isteyen kişiler için geçerlidir.
 • Avustralya Özel İşçi Amerika vizesi olarak bilinen E3 vizesi ise, Avustralya vatandaşları için uzmanlık gerektiren bir işte çalışmak isteyenler için geçerlidir.
 • I basın mensubu Amerika vizesi ise, yabancı ülke medya temsilcilerine verilen bir vizedir.

Amerika Vize Çeşitleri (5)

Amerika Öğrenci ve Değişim Programı Vizesi

Amerika'ya gitmek isteyenlerin vize başvurusu yapması gerekiyor. Bu başvurular, seyahat sebebine ve kalış süresine göre göçmen veya göçmen olmayan vize türlerine ayrılıyor.

 • F1 ve F2 öğrenci vizesi, Amerika'da uzun süreli dil veya akademik eğitim almak isteyen öğrencilere veriliyor.
 • J1 ve J2 değişim programı vizesi ise değişim programlarına katılım onayı alınan kişilere veriliyor.
 • Mesleki eğitim almak isteyenler ise M1 ve M2 mesleki eğitim vizesi alabiliyorlar.

Amerika Kısa Süreli Çalışma Vizesi

Amerika Vize Çeşitleri içinde, Amerika'ya kısa süreli çalışmak için gitmek isteyenler de H1-B, H2-A, H2-B, H3 geçici çalışma vizeleri, L şirket içi transfer vizeleri, O olağanüstü yetenek ve başarıya sahip bireyler, P atletler, eğlence grupları ve oyuncular gibi vize türlerinden birini alabiliyorlar.

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize başvurusu yapmak için öncelikle seyahat sebebinizi ve kalış sürenizi belirlemeniz gerekiyor. Göçmen veya göçmen olmayan vize türlerine göre müracaat etme prosedürleri değiştiğinden, bu bilgiyi ilgili ülkenin konsolosluk ya da büyükelçiliklerine başvurarak öğrenebilirsiniz.

Amerika Vize Çeşitleri (2)

Amerika Göçmen Olmayan Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Amerika'da göçmen olmayan vize almak isteyenlerin, DS-160 Başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce olarak doldurması gerekiyor. Bu form online olarak sistem üzerinden dolduruluyor ve vize başvuru randevusu alınması gerekiyor. Randevuda DS-160 başvuru formunun borkodlu çıktısı ile hazır bulunmak gerekiyor. Başvuru formu doldurulurken Amerika'ya seyahat amacınıza göre doğru vize türünü seçmeniz ve vize ücretini buna göre ödemeniz önemlidir. Aksi halde konsolosluk vize başvurunuzu reddedebilir.
 • Ayrıca, son 6 ay içinde çekilmiş 5x5 cm boyutlarında ve çözünürlüğü minimum 600x600 piksel olan biometrik bir fotoğraf gerekiyor. Bu fotoğraf DS-160 başvuru formunu doldururken sisteme yüklenmeli.
 • Amerika göçmen olmayan vize başvurusu yapacak olanların, Amerika konsolosluğuna seyahat nedenlerini, seyahat tarihlerini, mesleki durumlarını ve seyahat masraf sponsorunu belirten bir dilekçe hazırlamaları gerekiyor.
 • Amerika seyahat masraflarını karşılamak için, vize başvuru yapacak kişinin kişisel banka hesaplarında en az EUR ya da USD para biriminde para bulunması gerekiyor. Bankadan alınacak hesap dökümü, son 3 aylık hareketleri içermeli ve banka yetkilisi tarafından imzalanıp kaşelenerek verilmelidir. Bu döküm, vize başvurunuzdan en fazla 15 gün önce alınmış olmalıdır.
 • Vize başvurusu yapacak kişinin, çalıştığı kurum veya şirketten resmi evraklar alması gerekiyor. Bu evraklar arasında maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi yer alıyor. Ayrıca, çalıştığı şirketin yetkili kişisinden alınacak ıslak imzalı ve kaşeli görev ve izin belgesi de hazırlanması gerekiyor.
 • Vize başvurusu yapacak kişinin seyahat planını gösteren otel ve ulaşım dökümanları sunması gerekiyor. Bu belgeler, vize başvurusunda gösterilmelidir.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Mülakatı


Yukarıda belirttiğimiz bütün belgeleri tamamladıktan sonra, Amerika konsolosluğundaki randevu gününüzde evrakları teslim edeceksiniz. Daha sonra görevliler, parmak izinizi alacak ve ardından mülakata tabi tutulacaksınız. Mülakatın dili Türkçe ve İngilizce olarak gerçekleştirilecektir.

Amerika Vize Çeşitleri (3)

Amerika Göçmen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Amerika vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin, en az 8 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca, göçmen vizesi görüşmesi öncesinde DS-260 Göçmen Vize Elektronik Formu doldurulmalıdır. Bu form, başvuru merkezinin internet sitesinden erişilebilir.
 • Başvuru esnasında, nüfus kayıt örneği alınmalıdır. Bu belge, nüfus müdürlüğünden vukuatlı bir şekilde alınmalıdır ve üzerinde nüfus müdürlüğünün orijinal kırmızı damgası olmalıdır. Damgası olmayan nüfus kayıt örnekleri kabul edilmiyor.
 • Evlilik cüzdanı, boşanma belgesi veya ölüm kayıt örneği, askerlik belgesi, mahkeme ve hapis kayıtları ve diğer mahkeme kayıtları gibi belgeler de istenebilir. 16 yaşından büyük başvuru sahipleri için arşiv kayıtlı adli sicil kaydı gereklidir.
 • Tüm belgelerin İngilizce ve Türkçe dillerinde olması gerekiyor. Yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilmeli ve başvuru merkezine teslim edilmelidir.
 • Ayrıca, başvuru yapan kişilerin I-864 Yeminli Geçim Beyannamesi ile ilgili belgeleri de teslim etmeleri gerekiyor.
 • Son altı ay içinde çekilmiş, beyaz fon önünde rötuşsuz ve 5x5 cm boyutlarında 2 adet fotoğraf da başvuru esnasında teslim edilmelidir.

Amerika Vize Çeşitleri

Amerika’nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

ÜlkeÜlkeÜlkeÜlke
AndorraAvustralyaAvusturyaBelçika
BruneiŞiliÇekyaDanimarka
EstonyaFinlandiyaFransaAlmanya
YunanistanMacaristanİzlandaLiechtenstein
LitvanyaLüksemburgMaltaMonako
HollandaYeni ZelandaNorveçPortekiz
San MarinoSingapurSlovakyaSlovenya
Güney Koreİspanyaİsveçİsviçre
Tayvanİngiltere

Amerika Vize Ücretleri Ne Kadar?

Vize TürüKonsolosluk ÜcretiVize Danışmanlık Ücreti
B/ Ziyaretçi Vizesi(İş, Turizm, Tıbbi Tedavi)160 USD90 USD
C/ Transit Geçiş Vizesi160 USD90 USD
D/ Mürettebat Vizesi160 USD90 USD
F/ Akademik Öğrenci Vizesi160 USD90 USD
M/ Mesleki Öğrenci Vizesi160 USD90 USD
I/ Basın Mensubu veya Gazeteci Vizesi160 USD90 USD
J/ Değişim Programı Vizesi160 USD90 USD
H/ Geçici İşçi-Çalışan veya Stajyer Vizesi190 USD110 USD
O/ Olağan Üstü Yetenekleri Olan Kişi Vizesi190 USD110 USD
P/ Sporcular, Sanatçılar ve Gösterici Vizesi190 USD110 USD
Q/Kültürel Değişim Programı Vizesi190 USD110 USD
R/ Din Görevlileri Vizesi190 USD110 USD
L/ Şirket içi Transfer Vizesi190 USD110 USD
E1/ Anlaşmalı Tüccar Vizesi265 USD500 USD
E2/ Anlaşmalı Yatırımcı Vizesi265 USD500 USD
K/ ABD Vatandaşının Nişanlısı veya Eşi Vizesi265 USD250 USD