Geleceğin Meslekleri Neler? Önümüzdeki 10 Yıl Bu Mesleklere Çok İhtiyaç Duyulacak

Geleceğin Meslekleri Neler? Önümüzdeki 10 Yıl Bu Mesleklere Çok İhtiyaç Duyulacak

Geleceğin meslekleri, İŞKUR tarafından, 2023 yılında yapılan İş Gücü Piyasası ihtiyaçlarını belirleme ve çözümler üretmeye yönelik araştırmaya göre açıklandı. Bu araştırma en az iki kişiyi çalıştıran 86.000 iş yeri ile yapılan görüşmeler değerlendirilerek elde edilen sonuçlardan oluşuyor. Sektörde eleman bulmakta en çok zorlanılan meslek hangisi? Önümüzdeki 10 yıl içerisinde en fazla ihtiyaç duyulacağı tahmin edilen meslekler hangileri? Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan açıkladı:

Geleceğin meslekleri İŞKUR tarafından paylaşıldı. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da en çok aranan ve gelecek 10 yıl içerisinde çok fazla tercih edileceği tahmin edilen mesleklerin listesini paylaştı.

gelecegin-meslekleri.png

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, iş gücü piyasasının ihtiyaçlarını belirlemek ve çözümler üretmek için çalıştıklarını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Bununla birlikte İŞKUR 2023 İş Gücü Piyasası Araştırma Sonuçları hakkında bilgilerden de söz etti.

Buna göre sektörde şu an en çok açık veren meslek dikiş makineciliği. İş verenler tarafından, önümüzdeki 10 yıl içerisinde, geleceğin meslekleri arasında yer alacağı tahmin edilen işler arasında ise ilk sırayı Yazılım Mühendisliği alıyor. Araştırma 2023 yılında, bünyesinde en az 2 kişiyi çalıştıran 86.000 iş yeri ile görüşülerek yapıldı.

İmalat sektörü, en fazla iş gücüne ihtiyaç duyan ancak bu alanda yeterli başvuru alamayan sektör olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde en çok ihtiyaç duyulacak mesleklerin ise şu şekilde sıralanması, iş verenler tarafından bekleniyor:

• Yazılım Mühendisi
• E-Ticaret Uzmanı
• Yapay Zeka Uzmanı
• Bilişim Yzmanı
• İnşaat Mühendisi
• Pazarlama Uzmanı
• Dil Ve Konuşma Terapisti
• CNC operatörü

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum