EYT Sil Baştan: Emeklilikte Yaşa Takılanları Üzecek Haber! Yeni Prim Günleri ve Yıl Şartı...

EYT Sil Baştan: Emeklilikte Yaşa Takılanları Üzecek Haber! Yeni Prim Günleri ve Yıl Şartı...
EYT Sil Baştan: Emeklilikte Yaşa Takılanları Üzecek Haber! Yeni Prim Günleri ve Yıl Şartı...Emeklilikte Yaşa Takılanları ilgilendiren gelişme.

EYT Sil Baştan: Emeklilikte Yaşa Takılanları Üzecek Haber! Yeni Prim Günleri ve Yıl Şartı...

Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem Türkiye'yi yasa boğarken Türkiye Büyük Millet Meclisi, çalışmalarına ara verdiğini duyurmuştu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT düzenlemesinde üçüncü aşama geride kalırken gözler "EYT iptal mi oldu, ertelendi mi ve ne zaman yasalaşacak?" sorularına çevridi. Meclis, 21 Şubat Salı günü saat 15:00'ten itibaren, başta EYT olmak üzere gündemde bulunan kanun tekliflerini görüşmek üzere çalışmalarına devam edecek. İşte, 2023 EYT son dakika gelişmeleri...

EYT ŞARTLARI NETLEŞTİ!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinde EYT şartları belli oldu. Prim gününü tamamlayan, Sigortalılık süresini dolduran ve 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT yasasından yararlanarak emekli olabilecek

EYT, TBMM KOMİSYONU'NDA KABUL EDİLDİ!

Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

EYT'DE SON DURUM: ÜÇÜNCÜ AŞAMA GERİDE KALDI!

EYT düzenlemesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı ve kabul edildi. Düzenlemenin, AK Parti ve MHP Milletvekillerinin çoğunluğu oluşturduğu komisyondan geçti. Düzenlemenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçmesinin ardından EYT'nin yasalaşma sürecindeki üçüncü aşama da geride kaldı.

EYT İPTAL Mİ OLDU, ERTELENDİ Mİ?

EYT, Meclis aşaması sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yürürlüğe girecekti. 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli 10 ilde gerçekleşen depremde çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Kahramanmaraş'taki 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından Meclis, çalışmalarına ara verdi.

MECLİS AÇILIŞ TARİHİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla birlikte Meclis'in açılacağı tarihi belirtti.

Elitaş açıklamasında, "Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler doğrultusunda, depremzedelere yardımcı olabilmek ve acılarını paylaşmak için milletvekillerimizi deprem bölgelerine gönderiyoruz.

GÖZLER KRİTİK TARİH 21 ŞUBAT'TA!

Bu nedenle TBMM'ye 21 Şubat'a kadar ara verme kararı aldık. TBMM, 21 Şubat Salı günü saat 15.00'ten itibaren gündeminde bulunan kanun tekliflerini görüşmek üzere çalışmalarına devam edecektir." ifadelerini kullandı.

EYT GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN DEVAM EDECEK?

Meclis faaliyetlerine 1 hafta ara verileceğini açıklayan Elitaş, EYT görüşmelerinin 21 Şubat’ta yapılacağını söyledi. Genel Kurul’daki görüşmelerden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasına sunulması planlanan düzenlemenin, Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşması bekleniyor.

EYT'DEN KAÇ KİŞİ ETKİLENECEK?

EYT ile iligli yaptığı açıklamada detaylara değinen Akbaşoğlu, EYT ile ilgili yasa teklifinin özelliklerini şu şekilde açıkladı:

- 4 maddeden müteşekkil bir EYT'ye has yalın bir teklif oluşturduk iki madde esasa ilişkin.- Özellikle EYT platformlarımız yaş şartının kaldırılmasını talep etmişlerdi. Birinci düzenlememiz bu konuda oldu. Mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde istisnasız emekli olma hakkına sahip.- Çalışma hayatının desteklenmesi ve üretimin devam edebilmesi amacıyla biz sosyal güvenlik destek primini getirmek suretiyle, 5 puan iş yerlerine her bir çalışan emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içerisinde tekrar işe başlama durumunda olanlarla ilgili yaklaşık 500 TL'lik desteklemeyi devletimiz üstleniyor ve yüzde 5 oranında bir destek söz konusu oluyor.- Çalışma hayatının desteklenmesi ve üretimin devam edebilmesi amacıyla biz sosyal güvenlik destek primini getirmek suretiyle, 5 puan iş yerlerine her bir çalışan emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içerisinde tekrar işe başlama durumunda olanlarla ilgili yaklaşık 500 TL'lik desteklemeyi devletimiz üstleniyor ve yüzde 5 oranında bir destek söz konusu oluyor.

EYT BAŞVURULARI NE ZAMAN ALINACAK?

EYT başvuruları Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinin Meclis Genel Kurulu'nda tarafından kabul edilmesi ve Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından alınmaya başlanacak. Başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

EYT'DE İLK MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

EYT düzenlemesi ile ilk maaşların Mart ayında hesaplara yatırılması bekleniyordu. Fakat Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki yıkıcı depremin ardından Meclisin çalışmalarına ara vermesi nedeniyle ilk maaşların Nisan ayında ödenme ihtimali de bulunuyor. Konu ile ilgili yetkili makamlardan resmi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: Habertürk