Eğitimde yeni dönem: Kontrol mekanizması değişiyor, veli etkisi azalıyor!

Eğitimde yeni dönem: Kontrol mekanizması değişiyor, veli etkisi azalıyor!
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından verilen talimatlar doğrultusunda bu yıl içinde hayata geçirilen uygulamaların çoğu eğitiminde yeni bir dönem başlattı. Kontrol mekanizması tamamen bakanlığa bağlı sistematik bir hale getirildi ve geleneksel sistemde olduğu gibi velinin etkisi günden güne etkisini yitirdi. Peki bu durum neleri değiştirdi?

Eğitim sistemi evrildi. Tam bir yıl içinde yepyeni bir ortam oluşturuldu. Bu süreçte ilk adım sınıf tekrarı uygulamasının geri getirilmesi ve devamsızlık affının ortadan kaldırılması ile atıldı. Sınıf tekrarı uygulamasını geri gelmesiyle birlikte veli'nin baskısı ile sınıfı geçen öğrenci kavramını ortadan kalktı.

Belirli bir sayıda zayıfı bulunan öğrenci artık sınıf tekrarına kalabiliyor. Başka bir detay ise devamsızlık kararı oldu. Yine burada da veli'nin inisiyatifi öne çıkıyordu. Öğrenciye fazla devamsızlığı bulunduğunda veli okula gelerek dilekçe veriyor ve bir şekilde devamsızlık sildirmesi yapılabiliyordu.

Öğrenci için Değişen Ne Oldu?

Bakanlık tarafından uygulamaya alınan yeni kararlar ve sıkı tedbirler doğrultusunda velinin rolü burada da etkisini yitirmiş oldu. Son olarak okullardaki güvenlik açığının en aza indirilmesi adına veli randevu sistemi oluşturuldu. Veliler artık öğrencisi hakkında bilgi alabilmek için öğretmenle görüşmek istediğinde veli randevu sistemi üzerinden online kayıt oluşturarak ancak bilgi alabiliyor.

Her yeni bir uygulama eğitimde velinin, öğrenci ve öğretmen üzerindeki etkisini hafifletti. Son nokta ise adrese dayalı kayıt sistemi ile konuldu. Geleneksel sistemde veli öğrencisinin okulunu, öğretmenini, sınıfını, şubesini detaylıca seçebiliyor, eleyebiliyordu. Ancak yeni sistemde velinin rolü tamamen ortadan kalktı.

Adrese dayalı kayıt sistemi ile okula kayıt işlemleri başvurusu gerçekleştirildi. Ağustos ayının son haftasında ise öğrencilerin öğretmeni ve hangi sınıfta olacağı yine sistem üzerinden öğrenilebilecek.

Meb Hocam / ÖZEL HABER