Tercih dönemi sorunsalı: Eve yakın okul tercih sebebi mi?

Tercih dönemi sorunsalı: Eve yakın okul tercih sebebi mi?
Lise tercihini yapacak olan öğrencilere uzmanlardan çeşitli uyarılar geldi. Tercih döneminde doğru bilinen yanlışlar Eve yakın okul tercih sebebi mi?

LGS sınav sonuçlarını açıklanması ile birlikte tercih dönemi başladı. 17 Temmuz tarihinde sona erecek bu süreçte uzmanlar öğrencilere rehberlik yapmayı sürdürüyor. Doğru ve yerinde bir tercih nasıl yapılır? Tercih yapılırken yüzdelik dilimlere dikkat etmek önemli.

Farkında olmadan yanlış bir sıralama yapmak var olan tercih hakkını etkisiz hale getirebiliyor. Okulların iyice araştırılması ve her yönüyle değerlendirilmesi önemli görülüyor. 4 yıl boyunca eğitim alınacak lisenin akademik seviyesi, sosyal ortamı, sportif aktivite olanakları incelenerek bir sonuca varılabilir.

Bu süreçte yalnızca okulun yetkinliği değil okuldaki öğretmenlerin ve idarecilerin tutumu da dikkate alınabilir. Yakın zamanda okuldan mezun olmuş öğrencilerle iletişime geçilerek okul deneyimi hakkında bilgi alınabilir. Öğrencilerin ve ailelerin gündeminde olan bir diğer soru eve yakın okul tercih sebebi mi?

Eve Yakın Okul Tercih Sebebi mi?

Bu soruya yanıt verebilmek için öğrencinin nasıl bir şehirde okuduğu önemli oluyor. Büyük şehirlerde trafik sorunu zamanın çoğunu yolda geçirmeye sebep olabiliyor. 4 yıllık bir eğitim süreci düşünüldüğünde sadece okulun yeterliliği dikkate alınmamalı. Yolda geçecek sürede hesaba katılmalıdır.

Bu sebeple özellikle uzmanlar tercih yapmadan önce en az bir kez okulun gidilip görülmesini tavsiye ediyor. 17 Temmuz'da sona erecek olan tercih süreci sonunda LGS yerleştirme sonuçları 22 Temmuz tarihinde açıklanacak. Ardından nakil dönemi başlayacak.