Yalçın'dan Vekil Öğretmenlik Çıkışı Geldi

Yalçın'dan Vekil Öğretmenlik Çıkışı Geldi

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan Vekil Öğretmenlik Çıkışı Geldi.

Yalçın'dan Vekil Öğretmenlik Çıkışı Geldi

Ücretli öğretmenlere ve usta öğreticilerin ek ders ücretlerine yapılan yüzde 25 zam oranını değerlendiren Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan Vekil Öğretmenlik Çıkışı Geldi.

İşte Memur Sen Başkanı Ali Yalçın'ın Vekil Öğretmenlik açıklamaları ;

Ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri artırıldı. 11.11.2023 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan değişikliklerle Millî Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığında ek ders ücreti karşılığı ders görevi verilen ücretleri öğretmenlere fiilen okuttukları her 2 saat derse karşılık 1 saat daha ek ders ücreti ödenecektir. Ücretli öğretmenlerin gelirlerini artıracak bu karar yerinde olsa da ders ücreti karşılığı görevlendirme uygulamasının iş güvencesinden yoksun kamu yönetimi anlayışına yakışmayan bir istihdam türü olduğu açıktır. Ders ücretleri ne kadar artırılırsa artırılsın ücretli öğretmenlerin aylık asgari ücretin altında ücret aldıkları, sosyal güvenlik haklarının yetersiz olduğu bilinmelidir.

Ücretli öğretmenliğin kaldırılması ve kamuda asli istihdamın memurlar eliyle sağlanması olması gereken istihdam politikasıdır. Bu sağlanıncaya kadar “Ücretli Öğretmenlik” değil eskiden uygulandığı şekli ve özlüğü ile “Vekil Öğretmenlik” şeklinde uygulanmalıdır

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.