Teklif öncesi, Ali Yalçın'dan maaşlara zam açıklaması

Teklif öncesi, Ali Yalçın'dan maaşlara zam açıklaması

Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin teklifi beklenirken, Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan maaşlara zam açıklaması geldi..

Memurlara sunulacak teklifin açıklanmasına dakikalar kala, Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan maaşlara zam açıklaması geldi.

Toplantı Bakanlıkta erken saatlerde başladı

Yalçın'ın konuyla ilgili önemli açıklamaları şu şekilde ;

“Toplu sözleşme başlayalı 21 gün oldu biz tekliflerimizi Çalışma Bakanlığı’na sunduk. Ön müzakere süreci yürüdü. Bugün de genele ilişkin bütün hizmet kollarını ilgilendiren başlıklar saat 10 itibarıyla başladı. Bakanlıkta şu anda tartışmamız sürüyor.

Teklifi bugün bekleniyor

Bakanlık bu konuda yeterli bir süreyi almış durumda diye düşünüyorum. Bugün mutlaka teklifi bekliyoruz. Teklif gelmediğinde süreç daha da sıkışmış olacaktır. Bakanlığın bugün hızlı bir şekilde teklifi getirmesi gerekir.

21 günlük süreçte ön müzakere ile tam müzakere birleşti. Bakanlıkta müzakere dediğimizde karşı tekliflerin gelmesi ile müzakere tam müzakere olur.

Teklifleri kamuoyuna açıkladığımızda 14 ve 17’sinde teklif gelecek 21’i itibarıyla süreç bitmiş olacak. Hakeme kalacaksa 3 günlük düşünme süreci ve hakem süreci var.

Memur toplu sözleşmeleri 1 Ağustos-31 Ağustos arası sonuçlanması gerekiyor. Maliye Bakanlığı tüm teklifleri anlayabilecek zaman esnekliğini yakaladı bugün teklifi bekliyoruz. Henüz Bakanlıktan teklif olmadı dönüş için.

Yüzde 110 zam talebiniz dışında beklentileriniz var mı?

Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim öncesi ifade etti en düşük memur maaşı 22 bin TL olacak sözünün Cumhurbaşkanı Strateji Başkanlığı’nın yayınladığı verilere bakarak 21 bin 350 TL olduğu dolayısıyla 1650 TL’lik farkın olduğu biliniyor.

Toplu sözleşme tekliflerini oluşturduğumuz sürece 1650 TL’lik vaadin yerine gelmesi, masanın bununla başlaması gerektiği çağrısını ifade ettik. Bununla birlikte yüzde 110, 2 yıl için teklifimizi sunduk.

Neden 3'er aylık zam teklifi istendi?

3’er aylık teklif sunmamızın nedeni enflasyonist ortamda memurun alım gücünün zayıflamaması açısından sunduk. Hükümetin enflasyonla mücadelesine inanıyoruz. 2025 yılını 6’şar aylık sunduk.
Biz bu tekliflerimizi açıkladıktan sonra teklifleri açıklamadan önce istişare yürüttüysek teknikleri açıkladıktan sonra 50 bin kamu görevlisinin katıldığı online anket çalışmasını yürüttük. Kamu görevlilerinin yüzde 90’ının 3’er aylık teklifi desteklediğini gördük.

Memurların yüzde 47'si kirada oturuyor

50 bin ankete katılan kişilerin yüzde 47’si kirada oturduğunu gördük. Kira yardımının ne kadar önemli olduğunu tekliflerimizi sunarken zaten ifade etmiştik.

Refah payı kısmının özellikle altını çizdik. Biz önemsiyoruz, bundan önceki toplu sözleşmede refah payı ısrarımızı ifade ettik. Toplu sözleşme metnine girilmemesi konusunda direnç gösterildi. Refah payı yüzdelik zammın içerisine konulmaya çalışıldı.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, katıldığı bir TV programında memur ve emekliye yapılacak olan toplu sözleşme zammı ve hükümetin teklifine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yalçın konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Refah payı toplu sözleşmeye girmeli

Refah payı konusu artık uygulamanın içerisine girilmiştir, toplu sözleşme metnine de girmeli.

8 bin 77 lira emekli maaşlarına yansıtılmalı

1650 TL vaadi yerine gelsin diye ifade ettik. 8077 TL’nin emeklilere yansıtılmadığını ifade ettik. Memur emeklilerinin durumunu dikkate almak gerekiyor. Bunun emeklilere de yansıtılması konusunu ortaya koyduk.”

Anlaşma sağlanamaz ise 3 gün sonra yeniden toplantı

Bu teklifin Memur-Sen tarafından kabul edilmemesi halinde ise hükümet 17 ve 22 Ağustos'ta yeni tekliflerle masaya gelecek. Tarafların yine anlaşamaması durumunda ise 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulacak. Bu aşamada Kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

milligazete

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum