Sendika Başkanı memurları greve davet etti

Sendika Başkanı memurları greve davet etti

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mustafa Yeşildağ, hakem heyetinin açıkladığı zam kararı sonrasında tüm memurları greve davet etti..

Hakem heyetinin bugün memur maaş zamları konusunda kararını açıklamasından sonra sendikalardan tepkiler gelmeye başladı.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mustafa Yeşildağ'da hakem heyetinin kararına tepki gösterenlerden birisi. Yeşildağ, Türkiye’deki enflasyon oranını hatırlatarak yapılan zammın yetersiz olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zam kararının ardından bir artış yapmasının yasal olmadığını vurgulayan Yeşildağ, memur ve emekçileri greve çağırdı. Yeşildağ’ın açıklaması şöyle:

‘‘Dağ fare doğurdu. Çok büyük beklenti vardı ama biz başından beri söyledik. Hükümetin söylediğinden fazla bir sayıya çıkamazlar diye. Aralık ayında yoksulluk sınırı yaklaşık 50 bin TL olacak. Erdoğan, ‘memurlarımızı ve çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ diyor. Bu yapılan zam değil. Erdoğan’ın memur zammından sonra ilave bir artış yapma hakkı yasal olarak yok. Biz hakkımızı istiyoruz. Teveccüh edip bize verdiği ekstra zammın yasal bir zemini yok. Bütün memurları doğru sendikalarda örgütlenmeye çağırıyorum. Çok sayıdayız. Greve davet ediyorum bütün emekçileri. Enflasyon bize göre yüzde 155 civarında. Yoksulluk sınır şu an 39 bin civarında. Aralık ayında da 48-49 bin civarında çıkacağını düşünüyoruz. Biz yetkili sendika olsaydık şunu teklif edecektik: Ocak ayı maaşları 49 bin TL olmalı ama enflasyona göre aylık olarak zam hesaplanmalı. Enfeksiyona ezdirmeyeceğiz söylemlerinde samimi olmadıklarını düşünüyoruz. Sürecin bütün faturası emekçiye, çalışana çıkarılıyor.’’

Öte yandan toplu sözleşme masasında memurlar temsil eden memur sen'in hükümetten talebi yüzde 110 oranında zam olurken, hükümet 2024 için memurlara yüzde 25, 2025 için yüzde 11 oranında zam teklif etmişti..

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.