Öğretmenler için haftalık 6 saat ilave ek ders ödemesi talebi

Öğretmenler için haftalık 6 saat ilave ek ders ödemesi talebi

Okulların açılmasına günler kala Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan'dan o branş öğretmenleri için haftalık 6 saat ilave ek ders ödemesi talebi geldi. İşte detaylar..

2023 2024 Eğitim Öğretim yılı 11 Eylül 2023 tarihinde ilk ders zilinin çalmasıyla birlikte başlıyor. Milyonlarca öğrenci, 1 milyondan fazla öğretmen ders başı yapacak.

Bu kapsamda eğitim öğretim hazırlıkları sürerken, Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan'dan o branş öğretmenleri için haftalık 6 saat ilave ek ders ödemesi talebi geldi.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan'ın işte o açıklaması:

"Okul öncesi sınıflarına ivedi tedbir alınmalı. Bakanlık bu öğretim yılında ana sınıfları için velilerden katkı alınmayacağını duyurdu. Başta yardımcı personel olmak üzere ana sınıflarının giderleri bu bütçeden karşılanıyordu. Mevcutları 30 kişiye ulaşan sınıflarda düzen nasıl işleyecek?

Teneffüs hakkı olmayan ana sınıflarında, öğretmenlerimiz kendilerinin ya da öğrencilerinin lavabo ihtiyaçlarını dahi nasıl karşılayacaklar hiç düşünülmüyor mu? MEB bu konuda acil tedbir geliştirmeli, ana sınıflarının ihtiyaçlarının karşılanması için müstakil bütçe tahsis etmelidir. Ayrıca okul öncesi öğretmenlerimize de teneffüs hakkı verilmeli ya da haftalık ilave 6 saat ek ders ücreti ödemelidir.

Öte yandan, özellikle veliler nezdinde, okul öncesi eğitimin temel eğitimin asli unsuru olduğu ve ana sınıfı öğretmenlerimizin adeta bakıcı gibi görülmesini engelleyecek bir şuurun yerleşmesi için başta okul yöneticileri olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığının tutum geliştirmesi de elzemdir." dedi.