Öğretmen atamalarında bir ilk! Böylesi ilk defa yaşanıyor! Bu kadar beklemeye...

Öğretmen atamalarında bir ilk! Böylesi ilk defa yaşanıyor! Bu kadar beklemeye...

3 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirilen KPSS sınavının atamaları hala yapılmadı. Yaklaşık 9 aydır bekleyen tüm öğretmen adayları için atama takvimin ne zaman yayınlanacağı ise hala meçhul. Konuya ilişkin sendikalardan tepki büyüyor. Son olarak Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan atama tarihinde bir ilk diyerek Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den Cumhurbaşkanına kadar yetkililere seslendi! 68 bin atama bunca bekleyişe hak edilmedi mi?

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, yaptığı son açıklamada 9 aydır bekleyen ve hala açıklamayan atama takvimine dikkat çekti. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e seslenen Geylan açıklamalarında neler dedi? İşte tüm detaylar...

ogretmen-atamalarinda-bir-ilk-boylesi-ilk-defa-yasaniyor-bu-kadar-beklemeye.webp

Böylesi ilk defa yaşanıyor!

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan atama takviminin halen açıklanmamasına ilişkin yaptığı açıklamalarda;

“Böylesi ilk defa yaşanıyor! Bu kadar beklemeye, sayın Yusuf Tekin’in daha önce norm açığını dile getirdiği şekilde 68.000 atama kontenjanı hak etmediler mi?” diye sordu. Genel Başkan açıklamasında şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, Hazine Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, MEB sayın Yusuf Tekin,

Yüzbinlerce öğretmen adayımız 3 Temmuz 2023’te girdikleri KPSS’ye göre atanmak için yaklaşık 9 aydır bekliyor.

Böylesi ilk defa yaşanıyor!

Bu kadar beklemeye, Sayın Yusuf Tekin’in daha önce norm açığını dile getirdiği şekilde 68.000 atama kontenjanını hak etmediler mi?

Öte yandan, KARMA ATAMA YAPILMAYACAĞI açıklandığına göre 2024 KPSS’de başarılı olacak öğretmen adaylarımızda bir 9 ay daha mı bekleyecek?”

Rotasyonu Bırakalım, Gerçek Sorunlara Bakalım!

Genel Başkan Talip Geylan, rotasyona yönelik haberlerin ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilmesine tepki gösterek, “Meslektaşlarımızın o kadar sorunu ve talebi karşılık beklerken, öğretmenlerimizin çalışma huzurunu daha da bozacak böylesi girişimler hangi akla hizmettir?” diye sordu.

Genel Başkan açıklamasında şunları söyledi:

“Öğretmenler için bir şeyler mi yapmak istiyorsunuz?

O halde;

-Söz verildiği halde aylardır bir adım atılmayan ÖMK’yı gündeminize alın.

-Öğretmenlerimizi, neredeyse, kamuda en düşük maaşı alan meslek grubu olmaktan kurtaracak tedbirleri hayata geçirin.

-Kuşa dönmüş olan ve asla emeğin karşılığı olmayan ek ders ücretlerini %100 artıracak düzenlemeyi gerçekleştirin.

-Saçma sapan başvurular üzerine öğretmenlerimizin itibarını rencide eden CİMER keşmekeşine bir nizam getirin.

-Proje okullarının yönetici ve öğretmen atamalarına liyakat esaslı bir esas oluşturun. Ki, ‘birileri’ artık bu güzide okullarımızı, babalarının çiftliği gibi görmekten vazgeçsin.

-Dokuz aydır bekleyen öğretmen atama takvimini artık işletin. Ülkemizi, asgari ücretin aşağısına mahkum ettiğimiz ücretli öğretmenlik utancından kurtaracak sayıda öğretmen ataması yapın.

-Sayın Cumhurbaşkanımızın söz verdiği üzere mülakatı kaldırdığınızı duyurun.

Tüm bunlar bir yanda dururken, dönemin Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın dediği gibi “attığınız taşın ürküttüğünüz kurbağaya değmeyeceği” rotasyon gereksizliğiyle uğraşmayın!”dedi.