Memurların büyük umutlarla beklediği toplu sözleşme masasında 14 gün hiçbir şey görüşülmemiş

Memurların büyük umutlarla beklediği toplu sözleşme masasında 14 gün hiçbir şey görüşülmemiş
Memur-Sen Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul toplu sözleşme sürecine dair önemli açıklamalarda bulundu..

Hükümet ile memur sen arasında büyük umutla ile başlayan toplu sözleşme masasından ne yazık ki memurları memnun edecek kararlar çıkmadı.

Süreçte uzlaşma sağlanmazken, devreye hakem heyeti girdi ve memurun zam belirleme süreci yarın sona erecek, kesin karar açıklanacak.

Memur Sen hükümet arasında ki görüşmeler sürerken, rahatsızlık geçiren ve hastaneye kaldırılan Memur-Sen Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul sürece dahil önemli bir açıklamada bulundu.

Kamu işveren tarafının maddeler üzerinde müzakere yapmayı değil gerekçeleriyle birlikte teklifleri dinleyerek Hizmet Kolu müzakerelerine ayrılan süreyi doldurmayı seçtiğini söyleyen Tombul, "9 - 12 Ağustos arasında hizmet kollarının müzakeresinin yapılması gerekiyordu. Müzakere ne demek? Karşılıklı pazarlık ve istişare demek. Pazarlık demek teklifinize karşı bir teklif verilmesi, tartışarak arayı bulmak demek. Biz önceki dönemdeki 6 Toplu Sözleşmede istisnasız bunu böyle yaptık ve masanın teamülü bu oldu. Dolayısıyla müzakere aşamasında yapılması gereken bellidir. Bizim teklifimize karşı Kamu İşvereninin teklifle gelmesi ve bunun üzerinden değerlendirilip tartışılmasıdır. Ancak ne yazık ki şu ana kadar yapılan emek tarafının mücadelesi, işveren tarafının ise sadece kendi ifadeleriyle değerlendirmesidir." ifadelerini kullandı.

Tonbul'un bu ifadesiyle masada olup biteni daha doğrusu hiçbir şey görüşülmeyişini itiraf etmiştir..

Ne acıdır ki, bu duruma tepki olarak da ancak teamüllerin dışına çıkılmıştır diyebilmiştir.

Bu itiraf şunu göstermektedir, önceki dönemlerde toplu sözleşmeler bir tiyatro havasında geçiyordu, bu dönemde tiyatro dahi sergilenemeyecek..

Yani uzun lafın kısası Hizmet kollarında ne verilirse razı olunacak, memur ve emeklisi sadece enflasyon farkı ile yetinecek..

TEÇ-SEN