Memura şok! En düşük memur maaşı 20 bin 351 oldu

Memura şok! En düşük memur maaşı 20 bin 351 oldu
Temmuz ayında memur maaşlarına gelen zam ile birlikte en düşük memur maaşı sanıldığı gibi 22 bin değil, 20 bin 351 oldu..

Memurlar bugün itibariyle temmuz ayına ait zamlı maaşlarını 8 bin 77 lira seyyanen hariç olacak şekilde hesaplarında gördüler.

Milyonlarca memur uzun süredir merak edilen konu olan temmuz ayı zamlı maaşlarını öğrendi. Ancak uzun süredir gündemde olan ve çok konuşulan konulardan birisi olan en düşük memur maaşı 22 bin lira konusu sanıldığı gibi olmadı.

Temmuz ayı maaş bordrolarına bakıldığında bekar bir devlet memuru, eş ve çocuk yardımı almadığı için maaşı sanıldığı gibi 22 bin değil, 20 bin 351 olduğu görüldü.

Konuyu Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Mehmet Alper Öğretici gündeme getirdi. Öğretici yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı.

En düşük memur maaşı 22 bin TL değil 20 bin 351 TL oldu.

Cumhurbaşkanlığının kendi resmi verilerinde en düşük devlet memuru maaşı 10.441,9 TL olmasına rağmen bazı basın yayın organlarının, siyasilerin ve hatta bazı sendika ve konfederasyonların bile en düşük maaşı 11.848 TL olarak açıklayarak yapılacak artışla 22 bin 17 lira olacağını ifade ettiğini görmekteyiz.

EN DÜŞÜK maaşa bile eşi çalışmadığı için aile yardımı alan, altı yaşından küçük iki çocuk için alınan çocuk yardımlarını dahil ederek yükseltilen rakamlar gerçeği yansıtmaz! Adı üzerinde ama tekrar açıklayalım.

EN DÜŞÜK maaş aile ve çocuk yardımı almayan, göreve yeni başlayan en düşük derece ve kademedeki memurun aldığı maaştır. Bu da Cumhurbaşkanlığı verilerine göre 10.441,9 TL'dir. TBMM'ye verilen yasa teklifi aynen geçtiği için en düşük memur maaşı 20.351 TL oldu ve seçim öncesi verilen söz dahi yerine getirilmedi