Memur Sen Temsilcisinden Toplu Sözleşme Süreci Hakkında Yeni Teklif

Memur Sen Temsilcisinden Toplu Sözleşme Süreci Hakkında Yeni Teklif
7.dönem toplu sözleşme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, Memur Sen Temsilcisinden Toplu Sözleşme Süreci Hakkında Yeni Teklif geldi. İşte detaylar..

Milyonlarca memurun 2024 ve 2025 yıllarında maaşlarına alacakları zam oranlarının belli olduğu 7.dönem toplu sözleşme süreci hakem heyetinin devreye girmesi ve kararını vermesiyle birlikte tamamlandı.

Sürecin tamamlanmasıyla birlikte toplu sözleşme sürecine ilişkin eleştiriler başta Memur Sen olmak üzere tüm sendikalardan gelmeye devam ediyor

Bu kapsamda Memur Sen Elazığ İl Temsilcisi İbrahim Bahşi'den önemli bir teklif geldi. Bahşi memur ve işçilerin aynı süreç içinde toplu sözleşmelerini gerçekleştirmelerini talep ettiklerini söyledi. 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren zam oranı ile ilgili açıklama yapan Memur Sen İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, hakem heyetine giden rakamların onaylandığını fakat sendika olarak bunları kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

Başkan Bahşi, “Yüzde 25’lik enflasyon farkı bizim zaten 2023 yılının Temmuz ayından Aralık ayına kadar ki cebimizden çıkmış zararımızı karşılayacak, telafi edecek bir enflasyon farkıdır bu. Bu bir zam değil, bu bizim aldığımız ürünler, yaptığımız alışverişlerden, yüksek enflasyondan kaynaklı zararımız burada karşılanıyor. Dolayısıyla bu biz zam değil. Kamuoyunda sanki bizim vatandaşımızda şöyle bir algı oluşuyor. ‘Size Temmuz ayında zaten 8 bin lira bir seyyanen zam yapıldı, yüzde 17’de zam yapıldı. Siz artık neyin zammını istiyorsunuz’ diye bazen yanlış bir bilgilendirme veya yanlış bir algı oluşuyor” ifadelerini kullandı.

Bahşi: Hem İşçilerin Hem Memurların Aynı Süreç İçinde Toplu Sözleşmelerini Gerçekleştirmelerini Talep Ediyoruz

Başkan İbrahim Bahşi, “Bundan sonraki süreçte masanın hem hakem heyeti boyutuyla hem masanın süre boyutuyla, tutanak sistemi boyutuyla işçilerdeki gibi bir standarda ulaştırılmasını, aynı anda iki emek grubunun, emek örgütlerinin aynı anda masaya oturmasını hem işçilerin hem memurların aynı süreç içinde toplu sözleşmelerini gerçekleştirmelerini talep ediyoruz. Aksi halde bugün işçilere zam yapılınca veya asgari ücrete zam yapılınca emekliler hemen rahatsız oluyor, memurlar da aynı maaş bandına yaklaştı şeklinde bir eleştiri oluyor. Özellikle bu toplu sözleşme sürecinde bizim en çok düzelmesini istediğimiz emek ve buradaki ücret skalasındaki adaletsizliğin giderilmesini istemiştik. Burada liyakatin, diplomanın, çalışmanın, gayretin ön planda olmasını istemiştik. Maalesef meslek grupları arasındaki bu hiyerarşinin bozulması da iş barışını bozmuştu” şeklinde konuştu.

gunisigigazetesi