Memur Sen Başkanı Yalçın, ÖMK ile İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundu

Memur Sen Başkanı Yalçın, ÖMK ile İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundu

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'i ziyaretinde pek çok konuyu ele aldıklarını ve Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, son ziyaretinde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile yaptıkları görüşmede, çeşitli konuları ele aldıklarını ve bu bağlamda Öğretmenlik Meslek Kanunu'na yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali istemiyle açılan davada, kanunun belirli hükümlerini iptal ettiğini hatırlatan Yalçın, aday öğretmenlik ve kariyer basamakları sürecinin sağlıklı bir şekilde işlemesi için yasal bir düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çekti.

50 binden fazla öğretmen uzmanlık için başvuru yaptı

Özellikle 2023 kariyer basamakları yazılı sınavına 50 binden fazla öğretmenin başvuruda bulunduğuna vurgu yapan Yalçın, Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevcut süreci öğretmenlerin mağdur olmayacağı şekilde sonuçlandırmasının önemine değindi. İptal kararının, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun tümünün gözden geçirilmesi ve eksikliklerin, hataların ve yanlışların düzeltilmesi için iyi bir fırsat olduğunu dile getiren Yalçın, özellikle atamalarda sadece Kamu Personel Seçme Sınavı puan üstünlüğünün esas alınması ve mülakatın kaldırılması gerektiğini savundu.

Anayasa Mahkemesi'nde açılan iptal davasında uzman/başöğretmenlik yazılı sınavının iptali istenilmemiş olsa da, kariyer basamaklarında ilerlemede sadece öğretmenlikteki hizmet süresinin esas alınması gerektiğini ifade eden Yalçın, kariyer basamakları sınavının kaldırılarak öğretmenlikte beş yılını tamamlamış olanların uzman öğretmen, uzman öğretmenlikte beş yılını dolduranların ise başöğretmen unvanı alabileceğini belirtti. Bu şekilde yapılan düzenlemelerin öğretmenlerin kariyerlerine daha adil ve doğru bir şekilde yansıtacağını vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.