Memur-Sen, 81 ilde eş zamanlı protesto kararı aldı

Memur-Sen, 81 ilde eş zamanlı protesto kararı aldı

Hükümetin toplu sözleşme masasında memurlar teklif ettiği zam sonrasında Memur-Sen, 81 ilde eş zamanlı protesto kararı aldı.

Memur Sen ile Kamu işveren arasında yürütülen toplu görüşmeler çıkmaza girdi. Kamu işveren heyeti memurlara 2024 için geçtiğimiz gün yaptığı teklifi, güncelledi.

Kamu işveren heyetinin güncellediği zam teklifi 2024 yılı için yüzde 15 + yüzde 10, 2025 yılı için ise yüzde 6 + yüzde 5 oldu. Ancak bu rakamlar başta memur sen olmak üzere, tüm sendikalardan tepki gördü.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın hükümetin ikinci teklifiyle ilgili açıklama yaptı.

Yalçın şunları söyledi: "Bugün toplu sözleşme görüşmesi kapsamında ikinci teklif sunuldu. Gelen teklifin bir öncekinden 2 puan yükseltilmesi bizim anlaşılmadığımız anlamına geliyor. Şaşkınlıkla karşılıyoruz, teklif gözden geçirilmeli.

Masanın kesintisiz işlemesine gerek var. Bu masada refah payı, görmezden gelinmemeli. Refah payı için herhangi masada bir şey söylenmedi. Masayı sonuna kadar iştleteceğiz, biz çözümden yanayız. Bu zeminde konuşulacak pek fazla bir şey yok ama biz çözümden yanayız. Kamu işveren heyetini yeniden değerlendirme yapmaya davet ediyorum. Tekliflerimiz değerlendirilmezse bir sendika ne yapması gerekirse onu yapacağız."

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de "Başından söyleyeyim, bu teklifin kabul edilmesi mümkün değil. Bu rakamlar, çalışanların derdine derman olmaz." açıklaması yaptı.

Toplu sözleşme görüşmelerinde ilk toplantı 1 Ağustos, ikinci toplantı 14 Ağustos'ta yapılmıştı.

Memur-Sen, 81 ilde eş zamanlı protesto kararı aldı

Memur-Sen, akşam saatlerinde yeni bir karar aldı. Sendikanın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Kamu İşveren Heyeti'nin kamu görevlilerine sunduğu yetersiz teklifi kabul etmiyor, Ankara'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde ve 81 ilde eş zamanlı olarak protesto ediyoruz." denildi.

Sendika, yarın saat 11.00'de 81 ilde kitlesel basın açıklaması yapacak. Basın açıklamaları il temsilcilikleri ve şube başkanlıkları katılımıyla gerçekleştirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.