Ek ders ücretlerine zam yazısı

Ek ders ücretlerine zam yazısı

Öğretmenlerin ek ders ücretlerine zam yapılması isteğini içeren yazı, Anadolu Eğitim Sendikası tarafından MEB'e gönderildi..

24 Kasım öğretmenler günü kutlamaları devam ederken, Öğretmenlerin ek ders ücretlerine zam yapılması isteğini içeren yazı, Anadolu Eğitim Sendikası tarafından MEB'e gönderildi..

Anadolu Eğitim Sendikası öğretmenler için MEB'den taleplerini resmi yazı ile MEB'e gönderdi. İşte o talepler..

Ek ders ücretlerine zam yazısı

1- Öğretmenler arasında ücretli, Piktesli, sözleşmeli, kadrolu, uzman, başöğretmen ayrımına son verilmeli. Tüm öğretmenler KADROLU olmalı.

2- Öğretmen atamaları ve görevde yükselmeler başta olmak üzere tüm alanlarda mülakat kaldırılmalı, ehliyet ve liyakat esas alınmalı.

3- Öğretmenlik Meslek Kanunu yeniden ele alınmalı. Öğretmen yetiştirmeye, atamaya, görevde yükselmeye, hak ve sorumluluklara, öğretmene şiddete değinen geniş çaplı çalışma yapılmalı.

4-. Gerek il içi, gerek il dışından öğretmenlerimizin aileleri ile buluşturulması için il-ilçe emri verilmeli.

5- Geçim sıkıntısı ile boğuşan, evinin ihtiyaçlarını karşılayamayan öğretmen kalmamalı. Her öğretmenin ücreti yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalı.

6- Sözleşmeli öğretmenler kadro çalışması yapılana kadar özür grubu yer değişikliğinden faydalanabilmeli.

7- Diplomaya dayalı alan değişikliğinin her yıl düzenli olarak yapılmalı ve yapılacak olan alan değişikliğinde illerdeki boş olan tüm normlar açılmalı.

8- Geçmiş kayıpları da dikkate alarak öğretim yılına hazırlık ödeneği bir maaş tutarında tüm eğitim çalışanlarına verilmeli.

9-Öğretmenlere dört yıla bir yıpranma payı verilmeli.

10- Okul öncesinde de ders saatlerinin 40 dakika olmalı ve 2 kez 15 dk ihtiyaç molası hakkı verilmeli.

11-24 Kasım Öğretmenler Günü’nde 1 maaş ikramiye verilmeli.

12-100 öğrencisi olan her okula Rehber Öğretmen/Psikolojik danışman ataması yapılmalı.

13-Pansiyonlu okullarda nöbet tutan öğretmenlerin nöbet ücretleri arttırılmalı. Nöbet sonrası çalışma saatlerinde düzenleme yapılmalı.

14-Ek ders ücretlerinin katsayıları en az %100 oranında artırılmalıdır. Öğretmenlerimiz arasındaki ayrım ortadan kaldırmalı ve bütün öğretmenlerimizin aylık karşılığı ders görevi 15 saat olacak şekilde düzenleme yapmalı.

15- Devlet Memurları Kanununda bulunan karşılıklı olarak yer değiştirme (becayiş) hakkından öğretmenler yararlandırmalı. İl içi sıra tayinleri tekrar çalıştırılmalı. Çocuğu şehir dışında eğitim görecek olan öğretmenler ve eğitim çalışanlarına mazeret tayini hakkı verilmeli.

16- Vergi dilimi adaletsizliği son bulmalı, ek ders ve sınav görevleri gibi ek ücretler vergi dışı bırakılmalı.

17- Öğretmenlere de bir maaş tutarında giyim yardımı yapılmalı.

18-Toplu taşıma öğretmenler ve eğitim çalışanları için ücretsiz olmalı. Toplu taşıma bulunmayan yerler için aylık yol yardımı verilmeli.

19- Yönetici ve öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara ödenecek ek ders ücretleri %20 ve % 40 artırımlı olmalı.

20- Koordinatör öğretmenlere yol parası verilmeli. Tüm eğitim çalışanlarına ulaşım ve yemek desteği verilmeli.

21- Boş derslere giren her öğretmene ek ders ücreti verilmeli. İYEP ücretleri DYK gibi artırımlı ödenmeli.

22- Öğretmenler tuttuğu her nöbet için 5 saat ek ders almalı, bu ücretler tutulan her nöbet için verilmeli.

23-Öğretmenin elektronik ürünlere ulaşımı kolaylaştırılmalı. Okul için olmazsa olmazlardan olan tablet-bilgisayar-yazıcı gibi ürünlerden KDV ÖTV gibi vergilerin alınmaması sağlanmalı

24 -Ek ders ödemelerinde haftalık değil günlük girilen dersler esas alınmalı, raporlu veya gelinmeyen günlerde sadece o günün ek dersi kesilmeli

Anadolu Eğitim Sendikası

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum