EBS'den ücretli öğretmenlik açıklaması

EBS'den ücretli öğretmenlik açıklaması
Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 No'lu Şube Başkanı Erol Ermiş, ücretli öğretmenlik ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 2024 Eğitim Öğretim yılı hazırlıkları kapsamında okullarda ki öğretmen açığını kapatmak için ücretli öğretmen teminine İlçe MEM'ler aracılığıyla devam ederken, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 No'lu Şube Başkanı Erol Ermiş, ücretli öğretmenlik ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili olarak paylaşım yapan, Ermiş ;

Ücretli öğretmenlik maalesef bu ülkenin bir gerçeği. Ancak ücretli öğretmenlik, ücretli köleliğe dönüşmüş durumda.

Sendika olarak kadrolu öğretmenlik dışındaki tüm istihdam çeşitlerine karşıyız. Ücretli öğretmenliği doğru bulmadığımız gibi sözleşme öğretmenlik de istediğimiz bir şey değil. Hele öğretmenleri, sözleşmeliden kadroya geçirip de kadrolu öğretmenlerin özlük haklarından yararlandırmamak apayrı bir dram.

Tekrar ücretli öğretmenlik konusuna dönecek olursak okulların açılmasına çok az bir süre kaldı ve ücretli öğretmenlik başvuruları elektronik ortamda devam ediyor.

Ne acıdır ki haftada 30 saat derse giren bir ücretli öğretmen ayda ancak 7000 kusür TL alabilecek. Bu kadar az ücret alan öğretmenimiz hasta olsa, izin alsa... o günkü ücreti de kesiliyor. Kısaca ayda birkaç gün okula gelemezse eline geçecek para 5000 TL civarında. Şimdi soruyoruz: Bu trajik durum Allah'tan reva mı ?

Devletimize sesleniyoruz:

Nasıl özel sektör, asgarî ücretten aşağı hiç kimseyi çalıştırmıyorsa, devlet de ücretli öğretmenlere hiç değilse asgarî ücret ödemeli ve ücretli öğretmenlerin aylık sigorta primlerini 30 gün üzerinden yatırmalıdır. Ücretli öğretmenleri hem haftada 30 saat çalıştırıp hem de ayda 16 gün sigortaya mahkum etmemelidir..

İfadelerini kullandı..