Ali Yalçın'dan MEB'e erteleme çağrısı

Ali Yalçın'dan MEB'e erteleme çağrısı

Memur Sen Genel Başkan Ali Yalçın'dan MEB'e erteleme çağrısı geldi. İşte detaylar.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 2024 eğitim öğretim yılı hazırlarını sürdürürken, Bakanlık geçtiğimiz günlerde haftalık ders çizelgelerinde bir takım değişiklikler yaptı.

Yapılan değişiklikler ile birlikte, bazı dersler zorunlu ders kategorisinden çıkarıldı ve seçmeli ders sayısı artırıldı.

Kararın tebliğler dergisinden yayımlanmasından sonra yeni ders çizelgelerine bazı kesimden itiraz geldi.

Eğitim Bir Sen bu konuda Bakanlığa erteleme başvurusunda bulundu. Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yaptığı açıklamada Eğitim-Bir-Sen olarak Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, ortaöğretim kurumlarının haftalık ders çizelgeleri değişikliğinin 2023-2024 eğitim-öğretim yılında uygulanmaması, bir sonraki eğitim-öğretim yılına ertelenmesi hususunda düzenleme yapılmasını talep ettiklerini aktardı.

İşte yapılan açıklama ;

Ağustos 2023 Ek Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan değişiklikle, ortaöğretim kurumlarının haftalık ders çizelgelerinin yeniden düzenlendiği, zorunlu dersler konusunda bir değişiklik olmasa da seçmeli derslerin üç ana grup altında düzenlenerek yeni dersler ihdas edildiği görülmüştür. Söz konusu derslerin 2023-2024 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacağı hüküm altına alınmıştır. Ancak Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri gereğince ders seçimleri Aralık ayında eğitim kurumları müdürlüklerince duyurulmakta, öğrenciler ise Aralık ve Ocak ayları içinde ders seçimlerini yapmaktadır.

Bu durumda, öğretmenlerin yer değişikliği ve atama işlemlerinin eğitim-öğretim yılının başlangıcı itibarıyla sonuçlanmış olacağı da dikkate alındığında, eğitim kurumu müdürlüklerinin, yeni ihdas edilen veya değiştirilen seçmeli dersler ile mevcut branş normlarının birbirine uyumsuzluğu gibi bir sorunla karşı karşıya kalabilecekleri görülmektedir. Bunun yanı sıra, eğitim kurumu müdürlüklerinin norm kadro içindeki öğretmenlerin haftalık ders yüklerinin tespitinde de benzer bir sorun yaşanması muhtemeldir.

Öte yandan, yeni ihdas edilen derslerin öğretim programlarının belirlenip belirlenmediği yönünde bir belirsizliğin bulunduğu görülmektedir. Bu programlar doğrultusunda dersleri okutacak ilgili branş öğretmenleri yeni derslerin öğretim programları konusunda hizmet içi eğitim alamadıkları gibi, söz konusu derslerin ders kitaplarının da henüz hazır olmadığı aşikardır.

Bu nedenle, ortaöğretim kurumlarının haftalık ders çizelgeleri değişikliği 2023-2024 eğitim-öğretim yılında uygulanmamalı, bir sonraki eğitim-öğretim yılına ertelenmelidir.