Ebeveynler dikkat! İltihaplanma, hücresel hasar, diyabet, kalp hastalığı, kanser çocuklarınıza çok yakın!

Ebeveynler dikkat! İltihaplanma, hücresel hasar, diyabet, kalp hastalığı, kanser çocuklarınıza çok yakın!

Bu kimyasallar iltihaplanmaya, hücresel hasara ve diyabet, kalp hastalığı, kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Emory Üniversitesi'nden Doçent Jeannie Rodriguez, elektronik sigaraların güvenli bir alternatif olarak görülmesine rağmen içerdikleri zararlı kimyasallar nedeniyle aslında ciddi sağlık riskleri taşıdığını belirtiyor. Ebeveynler dikkat! İltihaplanma, hücresel hasar, diyabet, kalp hastalığı, kanser çocuklarınıza çok yakın!

Ebeveynler dikkat! İltihaplanma, hücresel hasar, diyabet, kalp hastalığı, kanser çocuklarınıza çok yakın! Uzmanlar, çocukların yanında elektronik sigara kullanımına karşı uyarıyorlar, çünkü yeni bir araştırmaya göre 12 yaşın altındaki çocuklar düzenli olarak e-sigaraya maruz kaldıklarında, e-sigara buharındaki kimyasallar nedeniyle vücutta zararlı metabolit seviyelerinde artış görülüyor.

Bu kimyasallar iltihaplanmaya, hücresel hasara ve diyabet, kalp hastalığı, kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Emory Üniversitesi'nden Doçent Jeannie Rodriguez, elektronik sigaraların güvenli bir alternatif olarak görülmesine rağmen içerdikleri zararlı kimyasallar nedeniyle aslında ciddi sağlık riskleri taşıdığını belirtiyor.

Araştırma kapsamında, ebeveynleri düzenli olarak elektronik sigara kullanan çocukların sağlık durumları, kullanmayanlarınkine kıyasla değerlendirilmiş ve bu çocuklarda zararlı kimyasallara maruz kalmanın etkileri gözlemlenmiştir. Doktorlar, elektronik sigaranın geleneksel sigaraya göre daha az zararlı olduğunu iddia etse de, tam etkilerinin ne kadar zararlı olduğu henüz netleşmemiştir.

Lise öğrencilerinin onda biri artık e-sigara kullanıyor ve bu alışkanlık, özellikle meyve aromalı ürünler ve gençleri hedef alan reklamlar sayesinde yaygınlaşıyor.