Aşı Olanlar Dikkat! Tazminatlar Ödenmeye Başladı! Ömür Boyu Her Ay Tazminat Alacaklar

Aşı Olanlar Dikkat! Tazminatlar Ödenmeye Başladı! Ömür Boyu Her Ay Tazminat Alacaklar
Çin'de ortaya çıkmış olan ve kısa süre içinde tüm dünyada bir salgın olarak yayılan coronavirüs salgınının etkileri farklı şekillerde devam ediyor.

Çin'de ortaya çıkmış olan ve kısa süre içinde tüm dünyada bir salgın olarak yayılan coronavirüs salgınının etkileri farklı şekillerde devam ediyor. Coronavirüsü salgınının önüne geçmeye ve tedavi etmeye yönelik geliştirilmiş olan aşıların insanlar üzerinde yan etkilerinin görülmeleri ile tartışmalar yaşanmaya başladı. Almanya'da covid 19 aşısı vurulanlarda gelişen ağır yan etkiler sebebi ile aşı mağdurları mahkemeye başvuru yaptı.

Yaklaşık olarak 301 kişiye mağdur oldukları için her ay tazminat ödenmesine karar verildi. Almanya bakım kurumları tarafından araştırılıp ortaya çıkarılan sonuçlar sonrasında aşıların yan etkisi olması sebebiyle tazminatlar ödenmeye başlanmış bulunuyor. Ülke içerisinde şimdiye kadar 301 başvurusunun onaylandı. Ülkede başvuruları kabul edilmiş olan bireylere her ay 164 ile 854 Euro arasında ödeme yapılacağı ifade ediliyor. Yetkili olan birimler tarafından gerekli görülmesi halinde aşı mağdurlarının tedavi olmaları süreci boyunca gerekli duyulan masraflar da devlet tarafından karşılanacak.

Covid 19 Aşısı Tazminatı

Almanya'da ilaç ve aşılara onay veren yetkili kurum Paul Ehrlich Enstitüsü'nün (peı) aşılama komplikasyonları listesinde yer alan belirtiler sonrasında aşı olan bireylerde kan ve kalp rahatsızlıkları, ortaya çıktı. Ayrıca bireylerde yüz felci ve kas rahatsızlığı işitme bozukluğu ve kulak çınlaması gibi rahatsızlıklarında görüldü ifade edildi.

Yayınlanan raporuna göre 2022 Haziran ayına kadar 323 şüpheli yan etki ve aşılama komplikasyonu vakasının olduğu belirtiliyor. Aynı dönemde yer alan veriler doğrultusunda detaylı bir şekilde incelenmiş olduğu raporda yaşanan Can kayıplarının da aşklar ile bağlantısının olduğu tespiti yapıldı. Aşı mağduru olan 185 birey mahkemeye başvurarak dava açtı. İlk mahkeme yakın bir tarihte görülmesi bekleniyor. Aşıdan dolayı mağdur olan vatandaşlar haklarını aramak için mahkemeye başvuru yaptı.