60 Yıl önceki salgın hastalık tekrar mı edecek? Eğitime etkisi olacak mı?

60 Yıl önceki salgın hastalık tekrar mı edecek? Eğitime etkisi olacak mı?

Okullar tatil olur mu? Tekrar kapanma olacak mı? Salgında son durum nedir? Ekonomi etkilenir mi? Şap Hastalığı

60 Yıl önceki salgın hastalık tekrar mı edecek? Eğitime etkisi olacak mı?

Okullar tatil olur mu? Tekrar kapanma olacak mı? Salgında son durum nedir? Ekonomi etkilenir mi? Detaylar mebhocam.com ‘da.

Türkiye’ de bulunan Avrupa’nın en büyük hayvan pazarı olan Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle kapatıldı. Diğer illere yapılacak olan hayvan sevkiyatları da bu nedenle durduruldu.

60 Yıl önceki salgın hastalık tekrar mı edecek Eğitime etkisi olacak mı5

Ülkemizin farklı illerinde hayvanlarda görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talimatı çerçevesinde, ülke genelinde hayvan pazarları kapatıldı. Bakanlık hayvanlarda görülen bu hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla çeşitli önlemler aldı. Alınan tedbirler istikametinde ithalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketleri yasaklanırken Erzurum'da da Avrupa'nın en büyük hayvan pazarı olan Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarında da sıkı önlemler alınıyor. Erzurum'dan diğer illere yapılacak olan sevkiyatlar durduruldu ve hayvan hareketini önlemek için canlı hayvan pazarları kapatıldı. Yine birçok hayvanın bulunduğu canlı hayvan pazarlarında dezenfekte çalışmaları da yapılacak. Öte yandan, çok hızlı bulaşma riski olan şap hastalığına tedbir olarak Türkiye'de ikinci bir emre kadar veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerinin izinleri de iptal edildi.

60 Yıl önceki salgın hastalık tekrar mı edecek Eğitime etkisi olacak mı4

Salgın Hastalık Ülkemiz’de Son Olarak 1962 Yılında Görülmüştü.

Bütün illerimiz de hayvan sevkiyatlarının durdurulmuş olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı İslam Yıldırım, “Şuanda ülkemizin çoğu yerinde hayvanlarda şap hastalığı görülüyor. Bu hastalık şap türlerinden bir tanesi ve en son bu tür 1962 yılında ülkemizde görülmüş durumda. Bu hastalık için tarım bakanlığımız, il ve ilçe müdürlüklerimiz aşı geliştirme aşamasında bulunuyor. Bu hastalık en son 60 yıl önce görülmesi nedeniyle henüz aşısı geliştirilmemiş durumdaydı şuanda bu yönde aşı geliştirilme çalışmaları yapılıyor. Aşı tamamlanana kadar ülkemizdeki 81 ilin tamamında hayvan hareketleri durdurulmuş durumda. Şap hastalığı çok hızlı yayılan bir hastalık olduğu için sevkiyatların durması, tüm hayvanların olduğu yerde kalması ve aşılamalar bitene kadarda bu şekilde bir çalışma yapılması gerekli” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Alınan tedbirler dahilinde hastalık 1 ay içerisinde sona erecek!

Diğer illere oranla Erzurum'da ki vakaların daha az olduğunu söyleyen Yıldırım, “Erzurum'da şuanda diğer illerde görüldüğü kadar yoğunluk yok. O kadar fazla hasta olan hayvanımız yok ama tedbir amaçlı bu kapatmaların yapılması doğrudur. Erzurum'daki hayvan sayısının fazla olmasından dolayı ve Erzurum, Kars, Ağrı, Ardahan buralarda sürekli sevkiyatlar olduğu için özellikle buralarda tedbirlerin alınması lazım ki hastalığın önüne geçilsin. Bu hastalık yine de o kadar korkutucu bir hastalık değil vatandaşlarımızın endişeye kapılmaması gerekiyor. Tedbirler alınıp aşılamalar yapıldıktan sonra 1 ay içerisinde her şey normal düzenine dönmüş olur” dedi.

60 Yıl önceki salgın hastalık tekrar mı edecek Eğitime etkisi olacak mı3

PEKİ BU HASTALIK TAM OLARAK NEDİR İNSANLARA GEÇER Mİ?

Şap hastalığı, sığır, domuz, koyun, keçi ve geyik gibi çatal tırnaklı hayvanları etkileyen oldukça bulaşıcı bir viral hastalık olarak biliniyor. Hastalığa neden olan Picornaviridae familyasına ait şap virüsü (FMDV) enfekte hayvanlarla veya onların salgılarıyla (tükürük, burun akıntısı veya dışkı gibi) doğrudan temas yoluyla ve ayrıca kontamine yem, su, ekipman ve giysiler yoluyla yayılıyor.

İnsanlara Karşı Ne Derecede Tehdit İçeriyor?

Evcil veya yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlarda ölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olan viral bir hastalıktır. Yani bu demek oluyor ki sadece hayvanlar da görülen bir salgın türüdür. İnsanlar açısından salgının bu evresi pek tehdit içermiyor. Covid-19 hastalığında yaşamış olduğumuz sokağa çıkma yasağı, okulların kapanması vb. gibi faaliyetlere etki etmeyeceği biliniyor. Covid-19 salgınının eğitim üzerindeki etkisini herkes biliyor. Tekrardan bu şekilde bir salgının yaşanması eğitim ve öğretim açısından ülkemizi kötü etkileyecektir. Fakat bu salgının insanlara karşı etkisi olmaması bir nebze olsun bizi mutlu etti. ‘’Okullar kapanmıyor eğitime devam!’’

Salgından Dolayı Ekonomi Etkilenir Mi?

60 Yıl önceki salgın hastalık tekrar mı edecek Eğitime etkisi olacak mı2

Hayvancılık sektöründe bu hastalığın yayılması ekonomik olarak büyük bir tehdit içermektedir. Salgının sürü içerisinde büyük bir hızla yayılıyor. Bu yıl 29 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasına denk gelen Kurban Bayramına kadar salgın durdurulmazsa kurbanlık fiyatlarında da geçen yıla oranla büyük bir artış beklenebilir. Bunun yanı sıra kasaplardaki et fiyatlarına da direk olarak yansıyacaktır.