EGM En Az Lise Mezunu 2 bin 500 Polis Alımı Yapıyor!

EGM En Az Lise Mezunu 2 bin 500 Polis Alımı Yapıyor!

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre EGM bünyesinde bulunan Polis Meslek Yüksek Okullarına 2 bin 500 polis alımı yapılacak. İşte detaylar..

Kamuya personel alımları devam ederken, gece saatlerinde yayımlanan Resmi Gazete kararına göre EGM bünyesinde bulunan Polis Meslek Yüksek Okullarına 2 bin 500 polis alımı yapılacak.

Başvurular e-devlet üzerinden

EGM en az lise mezunu 2 bin 500 polis alımına ilişkin Başvurular, 31 Temmuz-9 Ağustos'ta "http://www.pa.edu.tr" adresinden e-Devlet şifresiyle girilerek yapılacak.

Kontenjan dağılımı nasıl olacak?

Yayımlanan ilana göre Polis Meslek Yüksekokullarına 2000 Erkek, 500 Kadın, olmak üzere toplamda 2500 Öğrenci alımı yapılacak. Polis Meslek Yüksekokullarında eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacaktır.

Başvuru şartları neler?

PMYO'nun öğrenci alımına başvuracak adayların, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, lise ve dengi okul mezunu olması gerekecek.

Başvurularda, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca yapılan 2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az 250 bin ham taban puan ve üzeri puan, şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise 2023-YKS TYT puan türünden en az 200 bin ham taban puan ve üzeri puan alma şartı aranacak.

Adayların, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınması kaydıyla 1 Ekim 2023 itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 1 Ocak 2023 itibarıyla 26 yaşından gün almamış olması şartı aranacak.

Başvuru yapan adaylardan kadınların 162 santimetre, erkeklerin 167 santimetreden kısa boylu olmaması, beden kitle indeksinin 18-27 arasında olması gerekecek.

*Başvurular sonrasında alıma ilişkin sınav takvimi, "www.pa.edu.tr" internet sitesinden ilan edilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.