Yüzde 25 artırımlı ek ders için MEB’den resmi yazı

Yüzde 25 artırımlı ek ders için MEB’den resmi yazı

Yüzde 25 artırımlı ek ders için MEB’den resmi yazı geldi. işte detaylar..

Milli Eğitim Bakanlığı bir süredir gündem de olan öğretmenlere yüzde 25 artırımlı ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceğine yönelik görüş yazısı yayımladı.

Bakanlık, İl milli eğitim müdürlüğü tarafından bakanlığa sorulan ve sınıf öğretmenlerinin kendi derslerine branş öğretmeni girmesi durumunda, okul idaresi tarafından yapılan görevlendirmeler karşılığında ödenen ek ders ücretinin yüzde 25 artırımlı olup olmayacağı konusunu açıklık getirdi.

Sınıf öğretmenlerine destek odasında yüzde 25 artırımlı ek ders ödenir mi?

Bakanlığın gönderdiği görüş yazısına göre Milli Eğitim Bakanlığı MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 18. maddesine göre, ilkokullarda yöneticilerin veya hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen diğer branş öğretmenlerinin derslerine girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları ve okul müdürünün vereceği eğitim ve öğretimle ilgili işleri yapmaları durumunda, bu görevler ek ders görevi olarak kabul edilmektedir.

Ancak, bu durumda ek ders ücretlerinin yüzde 25 fazlasıyla ödenmesine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle, sınıf öğretmenlerinin ek ders ücretlerinin, derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde destek eğitim odasında okuttukları dersler karşılığında yüzde 25 fazlasıyla ödenmesi mümkün değildir.

Bu açıklama çerçevesinde, sınıf öğretmenlerinin ders görevlerini destek eğitim odasında yerine getirmesi durumunda, ek ders ücretlerinin standart prosedürlere göre ödeneceği belirtilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum