Yurt dışına gezmeye gidecek olan öğretmenler o işlemi yapmazlarsa haklarında soruşturma açılacak

Yurt dışına gezmeye gidecek olan öğretmenler o işlemi yapmazlarsa haklarında soruşturma açılacak
Öğretmenlerin aynı zamanda kamu görevlisi olduğu düşünüldüğünde, görevlilerinin yurt dışına çıkış işlemleri öncesinde yerine getirmesi gereken sorumluluklarının bulunduğu unutulmamalıdır. Peki bu sorumluluklar nelerdir?

Ülkemizdeki tüm kamu görevlileri yurt dışına çıktıkları andan itibaren yurt dışında devleti temsil ettikleri için herhangi bir usulsüzlüğe isimlerinin karışması durumunda ilgili durum tespit edildiği an itibariyle haklarında idari soruşturma açılır.

Yapılan usulsüzlük derecesine göre öğretmenler memuriyetten dahi çıkarılabilirler. Ancak hiçbir sorun olmasa bile öğretmenler yurt dışına çıkmadan önce en geç bir hafta öncesinde kurumlarına yurt dışına çıkacaklarını, hangi ülkeyi ziyaret edeceklerini, yurt dışında ne kadar kalacaklarını, yurt dışına hangi gerekçeyle çıkacaklarını bir dilekçe ile bildirmek durumdadırlar.

Söz konusu yurt dışına çıkış işlemleri ile ilgili bildirimde bulunmayan öğretmenler ilgili durum tespit edildiği an itibariyle haklarında soruşturma ve inceleme başlatılacaktır.

Söz konusu araştırma neticesinde yurt dışına usulsüz olarak gittiği tespit edilen öğretmenler en az kınama cezası alacaklardır.

Meb Hocam / ÖZEL HABER