Uzman Öğretmenlik Sınav Şartı Kaldırılıyor!

Uzman Öğretmenlik Sınav Şartı Kaldırılıyor!
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, uzman öğretmenlik ile ilgili olarak "Öğretmenlerin başarılı başarısız diye kategorize edilmesini istemiyoruz. Başka kriterler farklı süreçlerle bunu yapma niyetimiz var." ifadelerini kullandı.

Ocak ayında hayata geçen, öğretmenlik kariyer basamakları yönetmeliğine göre, meslekte 10. yılını tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen kariyerine geçebiliyorlar. Gerekli eğitimleri tamamlayan öğretmenler MEB tarafından yapılan sınavda başarılı olmak şartıyla uzman öğretmenlik sertifikasını alabiliyorlar. Ancak yapılan bu sınav öğretmenler tarafından epey tepki çekmekle birlikte, bir an evvel kaldırılması talep edilmekteydi.

meb.jpg

Uzman Öğretmenlik Sınav Şartı Kaldırılıyor!

Bu durum öğretmenler odası sohbetlerinde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e soruldu. Bakan Tekin'in bu soru karşısında cevabı şu şekilde oldu ;

"Öğretmenlerin başarılı başarısız diye kategorize edilmesini istemiyoruz. Başka kriterler farklı süreçlerle bunu yapma niyetimiz var. Uzmanlık - Başöğretmenlik arası süre kısalacak. Uzman öğretmenliğin 5 yıla inmesi bu sene zor gözüküyor."

Bakan Tekin'in açıklamasına göre MEB uzman öğretmenlik konusunda sınavın kaldırılması için çalışma yürütüyor ve en kısa sürede kamuoyuna açıklanması bekleniyor.