Ücretli öğretmenler açıköğretim sınavlarında görev alabilir mi?

Ücretli öğretmenler açıköğretim sınavlarında görev alabilir mi?
Ücretli öğretmenlerin açıköğretim sınavlarında görev alabilme durumu hakkında bazı önemli detaylar bulunmaktadır.

Ücretli öğretmenlerin açıköğretim sınavlarında görev alabilme durumu hakkında bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan ücretli öğretmen kadrosunda çalışan bir öğretmen, belirli koşullar altında görev yapabilmektedir. Kadrolu veya sözleşmeli öğretmenlerden farklı şartlara tabidirler.

Ücretli öğretmenlerin açıköğretim sınavlarında görev alabilme durumu incelendiğinde, bazı sınavlarda gözetmenlik görevini üstlenebildikleri görülmektedir. Örneğin, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Sınavları, ücretli öğretmenlerin gözetmenlik yapabileceği sınavlardan biridir. Bu durumda, bir ücretli öğretmen, açık öğretim sınavlarında gözetmenlik görevini üstlenebilir.

Ancak, durum ÖSYM sınavları için farklılık arz etmektedir. Ücretli olarak görev yapan öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBSİS) üzerinde kayıtlı olmadıkları için ÖSYM sınavlarında görev alabilmek için başvuru yapma hakları bulunmamaktadır. ÖSYM sınavları için gözetmenlik yapabilmek için, genellikle kadrolu veya sözleşmeli öğretmen statüsünde olmanız gerekmektedir.

retmen.webp

Ancak, ÖSYM'nin resmi web sitesinde yer alan yeni bir ifadeye göre, ücretli olarak çalışan bazı öğretmenler sınavlarda gözetmenlik yapma hakkına sahip olabilir. Bu ifadeye göre, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olan ücretli, sözleşmeli veya kadrolu öğretmenler ve akademisyenler, "e-Devlet ile kayıt ol" butonu aracılığıyla Görevli İşlemleri Sistemi'ne kayıt olarak sınavlarda gözetmenlik yapabilirler. Bu kaydı yapabilmek için ilgili görev bilgilerinin MEBSİS veya YÖKSİS üzerinde fotoğraf ve kimlik bilgileriyle birlikte doğrulanması gerekmektedir. Tüm şartlar yerine getirildiğinde başvuru yapılabilmektedir.

Sonuç olarak, ücretli öğretmenlerin sınav gözetmenliği yapabilme durumu sınav türüne ve ilgili kurumun politikalarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Açık öğretim sınavlarında gözetmenlik yapabilmeleri mümkünken, ÖSYM sınavları için başvuru yapma hakları bulunmamaktadır. Ancak, bazı durumlarda ÖSYM'nin belirlediği şartları yerine getiren ücretli öğretmenler, sınavlarda gözetmenlik yapma hakkına sahip olabilirler.