Sözleşmeli Öğretmenler Dikkat! Başvurular Başlıyor

Sözleşmeli Öğretmenler Dikkat! Başvurular Başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığında sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri için başvuru süreci önümüzde hafta başlıyor..

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde sözleşmeli olarak görev yapan binlerce öğretmen kadrolarına kavuşuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz aylarda yaptığı kadro müjdesi sonrasında, TBMM'de gerekli yasa çıkarıldı ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ki binlerce sözleşmeşli öğretmene kadro yolu açıldı.

TBMM'den çıkartılan yasaya göre 28 Kasım 2022 tarihinden önce MEB kadrolarına atanan tüm sözleşmeli öğretmenler istemeleri halinde kadroya geçebilecekler. Öğretmenlerin kadroya geçme süreci ise sözleşmeli öğretmenin vereceği başvuru dilekçesiyle başlayacak. Peki başvuru dilekçeleri ne zaman alınacak ?

Başvurular önümüzde ki hafta başlıyor

Yaşanan deprem sebebiyle sözleşmeli öğretmenlerden alınacak başvurularda biraz gecikmeler yaşandı ancak bu durum herhangi bir hak kaybına yol açmayacak. mebhocam.com olarak edindiğimiz bilgilere göre sözleşmeli öğretmenlerden kadroya geçiş için başvuru dilekçeleri önümüzde ki hafta içerisinde alınmaya başlayacak.

Yeni haklar geliyor

Öte yandan sözleşmeli öğretmenler kadroya geçmeleriyle birlikte bir takım yeni haklar elde edebilecekler. Çalıştığı görev yerinde bir seneyi dolduran öğretmenler artık kadroya geçtikleri için eş özrü kapsamında yer değiştirme talebinde bulunabilecekler. Ayrıca sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçmeleri durumunda bu öğretmenlere ödenen ek ders ücretleri de 43 TL'den 51 'TL ye çıkmış olacak.

mebhocam.com.tr/özel haber