Son Dakika! Millet İttifakından Milli Eğitim Bakanı Kararı. Milli Eğitim Bakanı Bakım Kim Olacak?

Son Dakika! Millet İttifakından Milli Eğitim Bakanı Kararı. Milli Eğitim Bakanı Bakım Kim Olacak?
Son Dakika! Millet İttifakından Milli Eğitim Bakanı Kararı. Milli Eğitim Bakanı Kim Olacak?

Son Dakika! Millet İttifakından Milli Eğitim Bakanı Kararı. Milli Eğitim Bakanı Bakım Kim Olacak? Altılı masanın tekrar toplanması sonrasında gözler bakanlıklara çevrildi. Kulislerde dolaşan bilgilere göre ise Millet İttifakının Milli Eğitim Bakanı şimdiden belli. İşte haberin detayları..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının ardından, gözler MEB'de kimin bakan olacağına çevrildi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın cumhurbaşkanı adayı olmasını istemişti. Bu durumun ardından Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Zafer Partisi, Adalet Partisi ve Doğru Parti'yle sürdürülen ittifaktan ayrılma kararı almıştı. Tek başına kalan İnce'nin, 6'lı Masa'ya geçeceği iddia edildi.

UĞUR DÜNDAR DOĞRULADI

Muharrem İnce ile görüştüğünü belirten gazeteci Uğur Dündar "Muharrem Bey 'Ben Türkiye'yi yönetmeye talip olmuş bir insanım. İçinden çıktığım partiyle niçin görüşmeyeyim' diyor" ifadelerini kullandı. Dündar "Okudum, sayın Altan Öymen ve Hikmet Çetin, Muharrem Bey ile görüşecekmiş. Kendisini aradım, 'Böyle bir görüşme oldu mu?' dedim. 'Hayır, olmadı. Olursa tabii ki görüşürüm, niçin görüşmeyeyim ki? Sıcak bakarım' dedi. Ancak şu an aranmış değil" şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NDAN İNCE HAREKATI

Kemal Kılıçdaroğlu, bugün CHP'nin eski genel başkanları Hikmet Çetin, Altan Öymen, Murat Karayalçın ile bir araya geldiği ve Muharrem İnce ile görüşmeleri için kendisinin talimat verdiği de iddailar arasında yer aldı.

"KEMAL BEY'E KARŞI ADAY OLMAM" DEMİŞTİ

Öte yandan, Muharrem İnce, 2019 yılında verdiği bir röportajda CHP Genel Başkanlığı için Kılıçdaroğlu karşısında aday olmayacağını dile getirmişti. İnce "Kemal Bey ile karşı karşıya gelmem. O bir faninin kolay kolay yapamayacağı bir şey yaptı, beni Cumhurbaşkanlığına aday gösterdi. Ben vefasız biri değilim. Bana bunu yapanın karşısına geçmem" sözlerini sarf etmişti. Fakat seçimi kaybeden Muharrem İnce, daha sonra partiden ayrılıp Memleket Partisi'ni kurmuş ve Cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini aktarmıştı.

Tüm bu gelişmeler ışığında, sitemize ulaşan bilgilere göre, Milli Eğitim Bakanlığını en çok eleştiren Muhalefet lideri İnce'nin Milli Eğitim Bakanlığına aday olacağı ifade ediliyor.

PEKİ MUHARREM İNCE, MEB'İ NASIL ELEŞTİRYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı için Muharrem İnce'nin zaman zaman kamuoyuna yansıyan eleştirileri şöyle:

Laiklik yok hiç. Memleket Partisi'nin kırmızı çizgisidir laiklik. Laik bilimsel ve parasız bir eğitim. Eğitim nasıl olacak? Tarikatlara teslim edilecek mi, edilmeyecek mi?

Çocuklarımızı cemaatlere, tarikatlara teslim edemeyiz. Devleti tarikat ve cemaatlere terk etmeyin. Milli Eğitim Bakanı’na sesleniyorum; değerler eğitimi adı altında hangi cemaat ve tarikatlara çocuklarımızı teslim ediyorsun? Bu dersi kimler veriyor? Bunun acilen açıklanması lazım.

MEMLEKET PARTİSİ'SİNDEN AÇIKLAMA:

Genel Başkanımız Muharrem İnce: "Eğitimi tarikatlara bırakacaklar mı, bırakmayacaklar mı? Ben net söylüyorum; bırakmayacağım! Laik ve bilimsel eğitimi gerçekleştireceğiz bu ülkede."