ÖSYM'den Kritik Sınav İptali: Sınava Girecekleri Uyardı Bunları Yapmazsanız...

ÖSYM'den Kritik Sınav İptali: Sınava Girecekleri Uyardı Bunları Yapmazsanız...
ÖSYM deprem dolayısıyla sınavları tek tek iptal etti ya da erteledi. Ancak ÖSYM aynı zamanda sınava girecek adaylara da önemli uyarıda bulundu.

ÖSYM'den Kritik Sınav İptali: Sınava Girecekleri Uyardı Bunları Yapmazsanız...

Son dakika haberi... Türkiye Cumhuriyeti'nin en ağır afeti olan Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler, bölgede ağır yıkıma neden oldu. Yaşanan felaket nedeniyle planlanan bazı sınavları iptal ettiklerini açıklayan ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, öğrencilerin izlemesi gereken yolu anlattı. İşte, ÖSYM'nin iptal edilen sınavları...

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM); Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da YÖKDİL/1, YDS/1, TUS/1 ve MSÜ Aday Belirleme Sınavı'nın yapılamayacağını açıkladı.

Açıklamada adayların farklı illerden sınav merkezi seçmesi gerekeceği belirtildi.

"İPTAL ETMEYE KARAR VERDİK"

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, yaptığı açıklamada, 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde incelemelerde bulunduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Deprem Bölgesi il ve ilçelerindeki yetkililerle yaptığımız toplantılar ve bölgedeki yerinde incelemeler sonrasında, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerimiz ile bu illere bağlı ilçelerimizde, MSÜ, YÖKDİL/1, YDS/1 ve TUS/1 sınavlarının yapılmamasına karar verdik.

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya sınav merkezlerinde sınava girmek için tercihte bulunan adaylarımız, MSÜ sınavı için 1-6 Mart 2023 tarihleri arasında, YÖKDİL/1 sınavı için 2-6 Mart 2023 tarihleri arasında, YDS/1 sınavı için 8-9 Mart 2023 tarihleri arasında, TUS/1 sınavı için 1-8 Mart 2023 tarihleri arasında geç başvuru yapabilecektir. Bu illerde sınavların yapılamaması nedeniyle, daha önce bu illeri sınav merkezi olarak seçen adaylarımız, sınav merkezlerini değiştirmek zorunda olup Türkiye'deki diğer merkezlerden istediklerini sınav merkezi olarak seçebilecekler."

SINAV MERKEZLERİNİ GÜNCELLEMEYİ UNUTMAYIN

Ülke olarak emsali görülmemiş bir afet ile karşı karşıya kalındığını vurgulayan Ersoy, bir taraftan afetten etkilenen illeri ayağa kaldırmak için birlik ve beraberlik içerisinde çaba gösterirken diğer taraftan sağlıklı sınav uygulamaları yapmaya gayret ettiklerini aktardı.

Önceliklerinin, adaylar ve görevlilerin güvenliği olduğunu vurgulayan ÖSYM Başkanı Ersoy, en küçük aksaklık olmaması ve bölgede yaşayanların mağduriyet yaşamaması için ÖSYM ailesi olarak yoğun gayret gösterdiklerini bildirdi.

Adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nden ais.osym.gov.tr ve mobil uygulamasından sınav merkezi tercihlerini güncelleyebilecek.

Sınavlarla ilgili değişiklik ve düzenlemeler, ÖSYM web sitesinden takip edilebilecek.

ÖSYM AİS GİRİŞ EKRANI