Okul müdürlerinin elindeki büyük güç

Okul müdürlerinin elindeki büyük güç
Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan okul müdürleri öğretmenlerin 1. durumdaki sicil amirleridir. Peki okul müdürlerinin bu durumda ellerinde bulunan güç nedir?

Tüm öğretmenlerin okul müdürlerinin elinde bulunan gücü bilmeleri için ilk önce 657 sayılı devlet memurları kanununun 125. maddesine şöyle bir göz gezdirmeleri yeterlidir.

Örnek verecek olursak okulda amirine karşı saygısız tavırlar içerisinde bir üslupla konuşan bir öğretmenim alacağı en düşük ceza aylıktan kesme cezasıdır. Söz konusu ceza memuriyetten atılma cezasının iki derece aşağısında olan ağır bir cezadır.

Okul müdürü tarafından verilen bir görevin yapılmaması ise amirin vermiş olduğu görevi kasıtlı olarak yerine getirmeme maddesi gereği kademe ilerlemesinin 1 ila 3 yıl doldurulması cezası öğretmenlere verilecektir.

Ayrıca öğretmenlerin okulda yapmış oldukları usulsüz iş ve işlemler tutanakla beraber okul müdürünün imzası olmadan ve onayı olmadan il ve ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirilemez.

Söz konusu tutanaklar okul müdürü tarafından onaylandıktan sonra il ve ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirilir ve öğretmenler hakkında soruşturma ancak bu şekilde açılır.

Bunun yanında soruşturma sonucunda ceza alacak olan öğretmenlerin cezalarını 1 derece düşürmek de okul müdürlerinin elindedir. Uyarı cezası alan bir öğretmene hiçbir ceza vermemek de kınama cezası olan bir öğretmenin almış olduğu cezayı uyarıya çevirmek de okul müdürünün inisiyatifinde bir olaydır.

Meb Hocam / ÖZEL HABER