Öğretmenlerin özel ders vermesi yasak mı?

Öğretmenlerin özel ders vermesi yasak mı?

Devlet kurumlarında öğretmen olarak görev yapan personelin boş zamanlarında özel ders vermesi yasak mıdır? Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan öğretmenler 657 sayılı devlet memurları kanununa göre hizmet vermektedirler. Söz konusu kanun konu ile ilgili hangi kuralları koymuştur. Öğretmenlerin özel ders vermesi yasak mıdır? Detaylar haberimizde...

Özellikle Büyük şehirlerde çok popüler olan özel ders sektörü Günden güne büyümektedir. İlkokul öğrencilerinden tutun lise hatta üniversite öğrencilerine kadar ders verebilen özel ders öğretmenleri bulunmaktadır. Büyük bir sektör haline gelen özel ders sektörü için 657 sayılı devlet memurları kanunu ne demektedir?

657 sayılı devlet memurları kanunu 28. maddesi konuya direkt açıklık getirmiştir. Memurların ticari faaliyetler yapmasını yasaklayan madde memurların Dolayısıyla öğretmenlerin kendilerine özel muayenehane büro ve benzeri ticari faaliyet yapılan yer dahi açamayacaklarını bildirmektedir. İşte o madde.

Madde 28- Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar.

Yukarıdaki kanun maddesinde de görüleceği üzere devlete bağlı kurumlarda çalışan öğretmenlerin özel ders vermeleri kesinlikle yasaktır.

Söz konusu durumun şikayet veya belirli durumlardan dolayı tespit edilmesi halinde özel ders veren öğretmenlere soruşturma açılır. Neticesinde ise söz konusu öğretmenlerin ceza alma olasılıkları çok yüksektir.

Meb Hocam/ ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
8 Yorum