Öğretmenlere Yıpranma Payı Gündeme Geldi

Öğretmenlere Yıpranma Payı Gündeme Geldi
Bir süre önce konuşulan ve yoğun gündemde unutulan konu olan öğretmenlere yıpranma payı ve fiili hizmet zammı yine gündeme geldi. Gözler bugün bakanlık koltuğuna oturan Yusuf Tekin'de.. İşte detaylar..

Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev değişimi bugün yapılıyor. Erdoğan tarafından Milli Eğitim Bakanlığı görevine atanan Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den görevi bugün devralacak.

Eğitim camiasında çözülmeyi bekleyen bir çok sorunda yavaş yavaş yeni Bakan Tekin'in masasına gelecek.

Öte yandan seçimlerin tamamlanması ve yeni Milli Eğitim Bakanının netleşmesinden sonra, öğretmenlerin ilk talebi de Anadolu Eğitim Sendikasından geldi. Eğitimcilerin üye olduğu sendika olan Anadolu Eğitim Sen, öğretmenlerin zorunlu hizmet ve riskli görevleri icra etmelerinden ötürü, öğretmenlere yıpranma payı verilmesi hususunu gündeme taşıdı.

Anadolu Eğitim Sendikası AES tarafından yapılan açıklama şöyle:

Öğretmenlere yıpranma payı verilsin
"Öğretmenlerimiz gelecek nesilleri yetiştiren, çocuklarımızın hayata hazırlanmasında ve toplumun gelişmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Ağır çalışma koşulları, meslek hastalıkları başta olmak üzere bir çok önemli sorunla da baş başa kalmaktadır.
Yapılan iş ve mesleğin riskleri ve yıpratıcılığı sebebiyle bazı işlerde çalışanlar için emeklilik bakımından yıpranma (fiilî hizmet süresi zammı) hakkı uygulanmaktadır.
Öğretmenlik mesleğinin de riskleri ve yıpratıcılığı göz önünde bulundurulduğunda öğretmenlere de 4 yıla 1 yıl olacak şekilde yıpranma payı verilmelidir."