Öğretmenlere Verilen Promosyonlar Neden Düştü ?

Öğretmenlere Verilen Promosyonlar Neden Düştü ?
Geçtiğimiz Eylül ayında 40 binlere dayanan promosyon tutarları son dönemde 15 binlere kadar düştü. Peki öğretmenlere verilen promosyonlar neden düştü ?

Son yıllarda artan enflasyon ile birlikte memurların maaşlarıda artışa geçti. Özellikle geçtiğimiz sene yapılan toplam zam oranı ve Ocak ayında yapılan yüzde 30 zam ile birlikte memurların maaşları 2-3 kat arttı.

Maaşlarda ki artış ile birlikte gözler bankaların verdiği maaş promosyon oranlarına çevirildi. Özellikle geçtiğimiz Eylül aylarında öğretmenlere ödenen maaş promosyon rakamları 40 binlere dayanmıştı. Hatta bir çok il ve ilçe mem yeni promosyon anlaşması için 2023 Ocak ayını bekledi ancak hiç bir şey umulan gibi olmadı. Eylül ayında 40 binleri bulan promosyon tutarları, Ocak ayında 15 binlere dayandı. Peki Öğretmenlere Verilen Promosyonlar Neden Düştü ?

Öğretmenlere Verilen Promosyonlar Neden Düştü ?

Öğretmenlere verilen promosyon tutarlarının düşmesinin bir çok sebebi var. Öğretmenlere verilen promosyon tutarlarından rahatsız olan bankalar yükselişin önüne geçmek içini promosyon ihale sürecinden bir bir çekilmeye yada kendi aralarında anlaşmaya karar verdiler. Durum böyle olunca promosyon tutarları yönünü aşağıya çevirdi. Öte yandan durumun böyle olmasına seyirci kalan Milli Eğitim Bakanlığı'nın herhangi bir açıklama yapmaması da düşüşü hızlandırdı. Her ne kadar sendikalar bu duruma ses yükseltmiş olsada, MEB^'ten resmi bir açıklama gelmemesi bankaların elini güçlendirdi.

Merkezi ihale şart

Umarız ki Milli Eğitim Bakanlığı önümüzde ki süreçlerde duruma el atar ve merkezi bir promosyon ihalesi düzenleme için çalışmalarına başlar. Bunun örnekleri Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nda olduğu için Milli Eğitim Bakanlığı'nda da olması muhtemel.

mebhocam.com.tr/özel haber