Öğretmenler Tartışıyor: Sınıfa Çayla Girmek Uygun mudur?

Öğretmenler Tartışıyor: Sınıfa Çayla Girmek Uygun mudur?

Öğretmenler ve idareciler arasında bazen sınıfa çay ile girme meselesi tartışılabiliyor. Haberimizde öğretmen ve idareci yorumlarını derledik.

Öğretmenler Tartışıyor: Sınıfa Çayla Girmek Uygun mudur?

Öğretmenler ve idareciler arasında bazen sınıfa çay ile girme meselesi tartışılabiliyor. Haberimizde öğretmen ve idareci yorumlarını derledik. Sizde fikirlerinizi yorumlardan belirtebilirsiniz:

İdareci olsam asla karismayacagim bir konudur. Zaten girmem girene de bir şey demem. Neden denir onu da hiç bilmem.

Çay, kahve ya da bitki çayı ile girebilmeliler. Ders anlatırken sürekli boğazımız kuruyor ve bu da öksürük ya da faranjite yol açıyor. Çay vb. içecekler, öğrencilerin pek de ilgisini çekmiyor. Bazen hasta olduğum zamanlarda rapor almak yerine antibiyotik, bitki çayları ile tedavi etmeye çalışıyorum kendimi. Derste de bazen ıhlamur ya da ada çayı içiyorum ve gerçekten de faydasını görüyorum.

Girebilir . Müdür odasında çay içiyorsa o da sınıfta içebilir. Siz öğretmenken ne yapıyordunuz?

Neden hep tartıştığımiz meslek öğretmenler neden polis , savcı doktor değil. Bir savcı ifade alırken herşey içer , bir aile hekimi çay kahve içer iş öğretmen e gelince girsin mi içsin mi ... İtibarsızlaştırma unsuru her türlü tartışma mesleğimizi yıpratır arkadaşlar.

Kimse öğretmenin çayına suyuna karışmasın. Hepimizin koskoca insanlarız 80 dk ders yapıyoruz ve bazen öksürükten konuşamıyoruz. Ayrıca canı çeken veya içmek isteyen öğrenciye de izin veriyorum. Parası olmayana da ısmarlarım.

Artık şu yediğimiz içtiğimiz giydiğimiz gibi şeyleri bırakıp ders kalitelerine, öğrencilerin hedefsizliklerine, neden okuldayız? amacımız ne? ye odaklansak belki her şey daha farklı olacak.....

lkokulda öğrencilerin canının çekmesi bakımından sorun olur. Ama lisede ben şahsen ilk derste kuralları anlatırken "dersimizde ben hariç herkese tüm yeme içme işleri yasaktır." diyorum. oturan onlar yorulan benim. bir zahmet arada boğazımı ıslatabileyim.

Derse çayla çorbayla girilmez!! Haa küçük pet şişe suyla girersin boğazın kurudukça yudumlarsın!

Sen derste çay, kahve içersen öğrenci de kraker, kek, cips yer ve kola içer!!! Üstüne bir de künefe söyleyin de tam olsun barii!!

Konunun tartışılacak bir yanı yok! Evet, su içilebilir ama diğer şeyler olmaz!

Sınıf öğretmeniyim derste çay içmek hiç aklıma gelmedi. Başlığı görünce düşündüm ama sigara olmayınca çayı neyleyim. İçilir, içilmez tam bir karar veremiyorum. Ancak şundan eminim ortaokul ve özellikle lise branş öğretmenlerinin bir an önce teneffüste soru çözme angaryasını bırakmaları lazım. Oğlum 9. Sınıfa gidiyor, hiçbir öğretmenine teneffüste soru sorma anasını tembihledim. Teneffüs hem öğretmenin hem öğrencinin nefes alma, kişisel ihtiyaç giderme zamanıdır. Branş öğretmenlerinden ricam teneffüsünüze sahip çıkın, teneffüste çözdüğünüz soruyla kimseyi alim yapamazsınız. Eğer artı birşeyler yapmak istiyorsanız dersteki zamanınızı daha verimli kullanmak için ek çaba sarfedebilirsiniz. Benim göremediğim başka sebepler varsa söyleyin fikrimi değiştirip, benim delikanlıya da teneffüste hocalara yapış diyeyim.

Araştırdım bundan sonra da araştıracağım. Maalesef derste çay içmenin okuldaki huzura veya eğitim ve öğretimin kalitesinin düşmesine veya artmasına etkisi ile ilgili olarak yapılan herhangi bir bilimsel çalışma ya da araştırma sonucu yok.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum