Öğretmenler ile ilgili 72 madde toplu sözleşme masasında görüşülüyor!

Öğretmenler ile ilgili 72 madde toplu sözleşme masasında görüşülüyor!
7.dönem toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken, öğretmenler ile ilgili 72 madde masada görüşülüyor. İşte detaylar..

Memurlar için önemli konu olan 7. dönem toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken, hizmet kollarından biri olan öğretmenlerin talepleri masada görüşülüyor..

Eğitim Bir Sen'in yetkili olduğu masada 72 talep hükümetin önüne gitti. Kira yardımı, maaş zamlarının 3'er aylık halinde, enflasyon farkı ile yapılması, DYK ücretleri, Ek ders ücretleri gibi bir çok mali hakkın güncellenmesi isteniyor. Bu isteklerden bazılarına hükümet tarafından yeşil ışık yakıldığı aktarılanlar arasında.

Milliyet'in haberine göre, dün itibarıyla başlayan müzakere aşamasında ise genel talepler ile komisyon raporları detaylı olarak masaya yatırılacak. Hafta sonuna kadar sürecek müzakerelerin ardından hükümetin zam teklifinin de şekillenmesi öngörülüyor.

İlk Teklif 14 Ağustos'ta

Bu kapsamda hükümetin zam teklifi ile 3’er aylık periyotlarla maaş artışı talebine yaklaşımının, 14 Ağustos Pazartesi günü netleşmesi bekleniyor.

Müzakere sürecinde Memur-Sen, piyasadaki reel fiyat artışlarına dikkat çekerek, resmi enflasyon hedeflemesi yerine piyasaya göre bir zam teklifi yapılması beklentisini dile getirecek.

En düşük memur maaşının, bekar çalışanların da kayıp yaşamayacağı şekilde düzenlenmesi gerektiğini savunacak olan Memur-Sen, maaşlarda 22 bin lira yerine 30 bin liralık bir taban ücret talebinde bulunacak.

Ay sonuna kadar devam etmesi beklenen toplu sözleşme sürecinde, hakem heyetinin son sözü söyleme ihtimali öne çıkıyor.

Memur-Sen'in talepleri neler?

Toplu sözleşmelerde yetkili konfederasyon olarak kamu çalışanlarını temsil eden Memur-Sen, 3’er aylık periyotlarla zam istiyor. Memur-Sen, 2024 yılı için birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 olmak üzere toplam yüzde 70; 2025 yılı için ise altışar aylık dönemler itibarıyla yüzde 25 ve yüzde 15 olmak üzere toplam yüzde 40 zam istiyor. Memur-Sen, memurlar için aylık 7 bin 650 TL kira yardımı, gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesi, 8 bin 77 TL seyyanen zammın emekli memurlara da yansıtılması taleplerinde de bulunuyor.

milliyet