Öğretmenler hem tayin istediler hem de 100.00 lira borçlu çıktılar

Öğretmenler hem tayin istediler hem de 100.00 lira borçlu çıktılar
Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan öğretmenler geçtiğimiz dönem iller arası yer değişikliği ile tayin istediler. Peki il dışına tayini çıkan öğretmenler Nasıl oldu da en az 100.000 lira borçlu çıktılar?

Bu durumun en temel sebebi artan yaşam maliyetleridir. Öğretmenler il dışına tayin istediklerinde en büyük harcama kalemlerinden biri kiralık bir ev tutmak olacaktır.

Artan kira fiyatları ile beraber oturulabilecek olan bir dairenin maliyeti ise aylık 20.000 lira civarındadır. Söz konusu 20.000 lira alt limit olarak belirlenmiştir. Bir tane kira bedeli emlakçıya, 1 kira bedeli depozito ve 1 adet de 1 aylık peşin kira hesaplandığında ortaya yeni bir eve çıkmak için 60 bin lira civarında bir maliyet çıkacaktır.

Nakliye şirketleri ise son yıllarda yapmış oldukları zamlarla dikkat çekmektedir. Bir ilden başka bir ile nakliye ücretleri en az 30 bin liradan başlamaktadır. Kurulu düzeni olan öğretmenlerin evlerindeki eşyalara zarar gelmemesi adına bu paraları vermek zorunda kalacaklardır.

Yeni çıkılan evin fatura işlemleri için depozito bedelleri ise 5.000 lira civarına yaklaşmaktadır. Diğer 5.000 lira da diğer maliyetler için harcandığında ortaya en az 100.000 lira tutarında bir taşınma maliyeti çıkmaktadır.

Öğretmenlere verilen yolluk ücretleri ise 25.000 ile 30.000 arasında değişmektedir. Ücretler yakında bir yere tayin istendiğinde daha aşağılara çekilebilmektedir. Yani öğretmenler çok uzak olmayan bir şehre tayin istemelerinde bile ceplerinden çıkacak olan ücret 100.000 lira civarında olacaktır.

Meb Hocam / ÖZEL HABER