Ödenek yetmiyor! Öğretmenler cebinden ödüyor!

Ödenek yetmiyor! Öğretmenler cebinden ödüyor!
Eğitim Öğretim yılı başında öğretmenlere ödenen hazırlık ödeneği bu sene bin 400 TL olarak belirlendi. Ancak bu Ödenek yetmiyor! Öğretmenler cebinden ödüyor..

2023 2024 Eğitim Öğretim yılı hazırlıları sürerken, her eylül ayı başında öğretmenlere ödenen hazırlık ödeneği tutarı da bu sene bin 400 tl olarak ödenecek.

Öğretmenlere ödenecek eğitim öğretim hazırlık tutarının bu kadar düşük olması öğretmenler tarafından tepki ile karşılanırken, Öğretmenler, “Bu rakam öğretmenlik mesleğiyle dalga geçmek” dedi.

Her eğitim öğretim döneminin başında eğitim çalışanlarına ödenen eğitime hazırlık ödeneği miktarı bu yıl 1400 lira olarak belirlendi. 2022’de ise bu ödenek 1325 liraydı.

Cumhuriyet’e konuşan, 31 yıldır ilkokul öğretmenliği yapan Eğitim-Sen üyesi Ayşe Panuş, miktarın yetersiz olduğunu vurguladı. Panuş, ödeneğin yetmediği durumlarda harcamaları kendi bütçelerinden yapmak zorunda kaldıklarını belirtti.

26 yıldır kimya öğretmenliği yapan Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Mesut Mike ise “Verilen ödenek komik ve öğretmenlik mesleğiyle dalga geçilecek düzeyde bir rakam.Öğretmenlere her dönem başında birer maaş tutarında bir eğitim-öğretim tazminatı ödenmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

ŞEVVAL AYDOĞAN

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi