Müdür Yardımcısı Şube Müdürü Olarak Atandı! Mahkeme Dur Dedi

Müdür Yardımcısı Şube Müdürü Olarak Atandı! Mahkeme Dur Dedi

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında Müdür yardımcısı olarak görev yapan bir kişinin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne şube müdürü olarak atanmasını mahkeme hukuksuz buldu ve atamayı iptal etti.

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında bazen yapılan usulsüz atamalar mahkemeden dönüyor. Bunu bir örneği de Kütahya ili Domaniç ilçesinde yaşandı. İlçede bir okulda görevli müdür yardımcısı Milli Eğitim Bakanlığında sık sık kullanılan 76. Maddeden ilçe milli eğitim müdürlüğüne şube müdürü olarak atandı.

Yapılan bu atama sonrasında ilçede görevli bir öğretmenin mahkeme başvurulmasıyla birlikte idari süreç başladı ve mahkeme bu süre sonunda atamayı usulsüz buldu ve atamayı iptal etti.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkındaki Yönetmeliğin ilgili hükümlerinde “şube müdürü olarak atanabilmek için yazılı ve sözlü sınava girmek, bu sınavların aritmetik ortalamasının alınarak oluşturulan başarı sıralamasına göre de ilan edilen kadrolara başvuruda bulunulması” gerektiği açıkça belirtilmektedir.

İşte Mahkemenin gerekçeli kararı :

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.