MEB Deprem Sonrası Tatilde Ek Ders Ödemeleri Hakkında Açıklama Yaptı

MEB Deprem Sonrası Tatilde Ek Ders Ödemeleri Hakkında Açıklama Yaptı
Milli Eğitim Bakanlığı yaşanan deprem sonrasında tatil edilen okullarda görev yapan öğretmenlerin ek ders ödemeleri hakkında açıklama yaptı..

Şubat ayı sonun yaklaşmasıyla birlikte okullarda öğretmenlerin Şubat ay ek dersleri hesaplanmaya başladı. Normal şartlarda 6 Şubat tarihinde başlayacak olan eğitim öğretim yaşanan deprem felaketi sonrasında 71 ilimizde 20 Şubat tarihinde başlarken, depremden etkilenen bölgelerde ise 1 Mart tarihinden itibaren kademeli olarak başlayacak.

MEB Deprem Sonrası Tatilde Ek Ders Ödemeleri Hakkında Açıklama Yaptı

Öte yandan Şubat ayı sonunun yaklaşmasıyla birlikte, öğretmenlerin ek ders hesaplamaları da okul idareleri tarafından yapılıyor. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü deprem sonrası tatilde ek ders ödemeleri hakkında okul idarelerine açıklama yaptı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şu şekilde ;

1-Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapmakta olan yöneticiler ile kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin, ders yılı içerisindeki iş günlerinde fiilen yerine getiremedikleri üzerlerinde bulunan aylık karşılılığı ders, varsa ek ders (ders dışı eğitim çalışmaları ile nöbet görevleri hariç), ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerekmektedir.

2-Anılan Kararın 9'uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendi ile (b) bendinin (2) numaralı alt bendi kapsamında ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlerin, fiilen yerine getiremedikleri üzerlerinde bulunan ek ders görevleri ve bu bağlamda eğitim öğretime destek görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerekmektedir.

Bakanlığın yaptığı açıklamalara öğretmenlere 6 - 20 Şubat tarihleri arasında, Nöbet,Egzersiz ücreti, hafta sonuna denk gelen DYK kursları dışında ki ek ders ödemeleri yapılacak.