2023 LGS Hakkında Merak Edilenleri MEB Yanıtladı

2023 LGS Hakkında Merak Edilenleri MEB Yanıtladı
2023 LGS ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Sıkça Sorulan Sorulara Yanıt Verdi. İşte Detaylar

Milli Eğitim Bakanlığı deprem sonrası merkezi sınavlardan biri olan Liselere Giriş Sınavı'yla ilgili geçtiğimiz günlerde önemli bir karar almıştı. Temel derslerden yapılan sınavın sadece 1. Dönem konularını kapsayacak şekilde olmasına karar vermişti. Ancak gerek depremzede çocuklar gerekse Türkiye'nin her yerinde 2023 yılında sınava girecek öğrencilerin bazı önemli soruları sıklıkla sorması Milli Eğitim Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı rehber ile sınav öncesi sıkça sorulan sorulara cevap verdi.

İşte Bakanlığın yayınladığı rehber:

2023 YILI MERKEZÎ SINAV SIKÇA SORULAN SORULAR

Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu nerede yayımlandı? Kılavuz https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlandı. Sınav ne zaman yapılacaktır? Merkezî Sınav 04 Haziran 2023 Pazar günü, yurt içi ve yurt dışında Türkiye saati ile birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da yapılacaktır.

Özel Eğitim Uygulama Okulları öğrencileri merkezî sınava katılacak mı? Özel eğitim uygulama okulları ile bu okulların programlarının uygulandığı özel eğitim sınıfları öğrencileri merkezi sınava katılmayacaktır.

Resmi ve Özel Ortaokullar, İmam Hatip Ortaokulların ve Geçici Eğitim Merkezi öğrencilerinin sınava katılabilme şartları nelerdir? 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nda resmî, özel ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak, geçici eğitim merkezlerinde örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşıyan 8’inci sınıf öğrencisi olmak.

Sınav Başvuruları Bakanlık tarafından yapılacaktır. Başvurular ücretsizdir. Sınav başvurusu nereden yapılacaktır, başvuru ücretli midir? Merkezî Sınav başvuruları; yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ile deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) kayıtlı öğrenciler hariç, diğer tüm 8’inci sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından yapılacaktır.

Başvurular ücretsizdir. Deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde kayıtlı öğrenciler başvurularını nasıl yapacaklardır? Deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) kayıtlı öğrenciler, istemeleri hâlinde diğer illerde sınava girebileceklerdir. Bu durumda olan öğrenciler başvuru döneminde sınava gireceği il ve ilçe tercihini yapabileceklerdir.

Deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde bulunan öğrencilerden il ve ilçe tercihinde bulunmayanların sınava girecekleri okullar Bakanlık tarafından belirlenecektir. Başvurular, 03-13 Nisan 2023 tarihleri arasında e-Okul sistemi üzerinden yapılacaktır. Sınava tüm öğrencilerin katılma zorunluluğu var mıdır? Hayır, sınava katılma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru şartları nelerdir? Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvurusu, örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8’inci sınıfına devam ediyor olmak şartıyla Bakanlık tarafından yapılacaktır.

Yurt dışında e-Okul sisteminde kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrencilerin başvuru şartları nelerdir? 30/5/2019 tarihli ve 30789 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği” esas alınarak öğrenim belgesi kontrol edilip Türkiye’deki 8’inci sınıfseviyesine denk sınıfta öğrenim görüyor olmaktır.

Yurt dışında e-Okul sisteminde kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler başvurularını nasıl yapacaklardır? 03-13 Nisan 2023 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik veya Başkonsolos...

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN