İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Promosyon Tepkisi Veren Sendika Milli Eğitimi Suçladı

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Promosyon Tepkisi Veren Sendika Milli Eğitimi Suçladı

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Promosyon Tepkisi Veren Sendika Milli Eğitimi Suçladı. Eğitim İş yaptığı açıklamada promosyon...

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Promosyon Tepkisi Veren Sendika Milli Eğitimi Suçladı

Promosyon ödemeleri son aylarda iştah kabartsa da özellikle Ocak 2023'ten sonra verilen teklifler beklentilerin çok altında kalmakta.

Eğitim İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Sabri Mutlu, promosyon tutarı hakkında İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Öncelikle 10 ilimizi etkileyen deprem felaketinde yaklaşık kırk bin yurttaşımızı kaybetmenin acısı ile tüm ulusunuza başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hayatını kaybetmiş yurttaşlarımıza rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Ekonomik sorunların her geçen gün arttığı, alım gücünün düştüğü, alt ve orta gelir grubu tüm yurttaşlarımızla beraber eğitim emekçileri de yoksulluk sınırı altında yaşamak zorunda bırakılmışlardır.

Eğitim emekçileri, refah düzeyini bir nebze iyileştirmeyi umarak maaş aldıkları bankaların vereceği maaş promosyonuna umut bağlamışlardır. 2022 yılından 2023 yılına geçtiğimiz bu aylarda iğneden ipliğe her üründe fiyat artışı yaşanırken bankaların vermiş olduğu promosyon tutarının azalması anlaşılır değildir. Buna ek olarak Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde kamu çalışanları arasında ayrımcılık da yapılmış olduğu gözlenmektedir. Hatırlanacağı gibi yakın geçmişte Milli Eğitim Bakanımız, Milli Eğitim Bakanlığı merkez personeli için 25.500.- TL tutarında promosyon anlaşması yapmışken; İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 16.600.- TL lik banka promosyonu kabul edilmiştir. Bizler de Milli Eğitim Bakanlığı personeli olduğumuza göre uygulanan bu çifte standart kabul edilir değildir.

İlimizden de bir örnek verecek olursak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi personeli için yapılan görüşmede teklif edilen tutar Belediye Başkanı Sn. Tahir BÜYÜKAKIN’ın devreye girmesiyle 27.000.- TL olarak revize edilmiştir. Aynı kentin yurttaşları olarak biz eğitim emekçileri bu çifte standardı kabul etmiyoruz. Sayın Valimizi ve İl Milli Eğitim Müdürümüzü sürece müdahil olmaya davet ediyoruz. Üzülerek ifade etmeliyiz ki banka maaş promosyon anlaşması ile ilgili kurulmuş olan komisyon üyeliği bulunan yetkili ancak etkisiz olan sendika; Tüm eğitim emekçilerinin hakkını koruma görevini yerine getirememiştir.

Banka promosyon görüşmelerinde beklediği sonucu elde edemeyen sendika yetkilisi, üyelerine atmış olduğu mesajla da kendi kusurunu diğer sendikalara atma gayretine girişmiş ve algı operasyonu yapmaya kalkışmıştır. Bankalarla yapılacak maaş promosyon anlaşması ile ilgili olarak sendikamızca yetkili sendikaya aylar önce 30 Ekim 2022 tarihinde ortak hareket etme çağrısı yapılmış ancak yetkili sendikadan herhangi bir cevap alınamamıştır.

İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulan banka promosyon komisyonu çalışmasını yaklaşık bir ay önce başlatmış, sözleşme taslağı, ihale şartnamesi bu süreçte hazırlanmış ve bu hazırlık sürecinde sendikamıza hiçbir davet gelmediği gibi bankalar ile yapılan ön görüşme ve teklif verme aşamasında da sendikamıza ulaşılmamıştır.

Bankalar, 8 Şubat tarihinde tekliflerini İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etmiş ve değerlendirme-açık artırma toplantısı ise 10 Şubat 2023 tarihinde öğretmenevinde gerçekleşmiş ve eğitim emekçilerinin hakkını koruma sorumluluğu ile sendikamız adına katılım sağlanmıştır. 8 Şubat tarihinde bankaların teklifini gören yetkili sendika sonucun başarısız olarak değerlendirileceğini görmüş ve algı operasyonu yöntemine başvurmuştur.

9 Şubat tarihinde sendikamıza gönderdiği mesajla “10 Şubat saat 14:00 te gelin görüşünüzü bildirin” çağrısı yaparak başarısızlığına ortak arama yöntemine başvurmuştur. Yetkili Sendika olmak şüphesiz önemlidir. Ancak daha da önemli olan sorumluğunu yerine getirebilme becerisi göstererek Etkili Sendika olabilmektir.

Eğitim İş sendikası olarak banka promosyon anlaşması sürecinin takipçisi olacağımızı ve eğitim emekçilerinin hak kaybını önlemek için hiçbir girişimden kaçınmayacağımızı kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum