Hangi öğretmenler alan değişikliği yapabilecekler?

Hangi öğretmenler alan değişikliği yapabilecekler?

Bir süredir gündemde olan alan değişikliği önümüzde ki hafta yapılmaya başlanıyor. Peki Hangi öğretmenler alan değişikliği yapabilecekler? İşte detaylar.

Hangi öğretmenler alan değişikliği yapabilecekler?

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 alan değişikliği sürecini başlatıyor. Uzun süredir yapılmayan ve bir süredir de tartışılan alan değişikliği ile ilgili olarak MEB harekete geçti.

18 - 22 Aralık tarihleri arasında alan değiştirmek isteyen öğretmenlerden başvurular alınacak. Peki Hangi öğretmenler alan değişikliği yapabilecekler?

Yayımlanan kılavuzda hangi öğretmenlerin alan değişikliğine başvuru yapabilecekleri açılandı İşte detaylar..

MEB'de kadrolu olarak görev yapan öğretmenlerden adaylıkları kaldırılmış olmak şartıyla;

- Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atananların,
- Öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil edenlerin,
- Görev yaptığı alan dışında başka bir alana kaynak olan lisans düzeyinde yükseköğretim bitirenlerin
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları ile eki çizelge doğrultusunda, mezun oldukları yükseköğretim programına göre atanabilecekleri alanlara atanmak üzere alan değişikliği başvuruları alınacaktır.
Ayrıca sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta iken Personel Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programını başarıyla tamamlayanların da özel eğitim alanına atanmak üzere alan değişikliği başvuruları alınacaktır.

Alan değişikliğine bağlı yer değiştirme işlemleri aşağıda yapılan açıklamalar doğrultusunda D. Başvuru ve Atama Takvimi’nde belirtilen süre içerisinde gerçekleştirilecektir.

DİKKAT! Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken öğretmen kadrosuna atananlardan başvurunun son günü itibarıyla; 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4’üncü maddesi kapsamında öğretmen kadrosuna atananlar bakımından bir yıllık çalışma süresini doldurmayanlar ile 7433 sayılı Kanun kapsamında öğretmen kadrosuna atananlar bakımından sözleşmeli ve kadrolu toplam dört yıllık çalışma süresini doldurmayanlar bu duyuru kapsamında başvuruda bulunamayacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.