Geçen Sene Güçlendirilmiş Okullar Depremde Yıkıldı

Geçen Sene Güçlendirilmiş Okullar Depremde Yıkıldı

Malatya'da bulunan ve dayanıksız olduğu için geçen sene güçlendirilen okullar Kahramanmaraş merkezli depremde yıkıldı.

Depremin etkilediği 10 ilden birisi olan Malatya'da hasar tespit çalışmaları sürerken, diğer yandan da okulların durumu yakından takip ediliyor. Kentte okulların açılışı 27 mart 2023 tarihine ertelenirken, geçtiğimiz yıllarda güçlendirme yapılan okulların yerle bir olması dikkatleri çekti.

Geçen Sene Güçlendirilmiş Okullar Depremde Yıkıldı

Malatya Akçadağ İlçesinden eğitim veren okullardan olan Şehit Yarbay Songül Yakut İlkokulu ve ortaokulu ile Ören Anadolu Lisesi'nde geçtiğimiz sene güçlendirme çalışması yapıldığı buna rağmen Kahramanmaraş merkezli depremde yıkıldığı anlaşıldı.

Öte yandan deprem olduğu gün Malatya'da kar tatili olması sebebiyle öğrencilerin eğitim için gelmediği bu okulların öğlen saatlerinde yaşanan ikinci depremde yıkıldığı öğrenildi.Binanın güçlendirme olmasına rağmen yıkıldığını söyleyen Mehmet Mergan, "Burada en büyük doğal afet olarak deprem oldu ama en büyük doğal afetlerden biri de öğrencilerimiz kurtardı. Çünkü o gün kar yağmasaydı öğrencilerimiz okula gelecekti. İkinci depremde yıkıldı burası. Yıkıldığı anda ben karşı binada oturuyordum. Sallanmasıyla yıkılması bir oldu. Dönüp baktığımda 3 katın birden yıkıldığını gördüm. Burada öğrenciler olsaydı bir tane sağ öğrenci kalmazdı. Güçlendirme çalışması yapılmasına rağmen binanın hali ortada. " dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum