Fenomen öğretmenler müfettişlerin takibine girecek

Fenomen öğretmenler müfettişlerin takibine girecek
Halk arasında Fenomen öğretmen olarak bilinen çok sayıda öğretmen sosyal medya üzerinden haksız kazanç elde etmektedir. Peki söz konusu öğretmenlerin peşine müfettişler nasıl düşecek? Bu öğretmenlerin alacakları cezalar nelerdir?

Toplumda fenomen öğretmen olarak bilinen öğrencilerinin videolarını ve resimlerini paylaşarak internet üzerinden sponsorluk anlaşmaları ile dudak uçuklatan rakamlar kazanan öğretmenlerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı yeni düzenlenen öğretmenlik meslek kanunu ile çok ciddi düzenlemelere gitmektedir.

657 Sayılı Devlet Memurları kanununun 125. maddesi gereği devlet memurunun gelir getirecek başka bir işte çalışması ve ticaret yapması durumunda kendisine 1 ila 3 yıl arasında kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilebilmektedir.

Söz konusu öğretmenlik meslek kanunu ile bu kanun maddesi daha kolay uygulanır hale gelecektir. Söz konusu düzenleme ile ihlal edilen kişisel verilerin korunması kanunu da güvence altına alınacaktır.

Öğrencilerin bundan sonra hiçbir fotoğrafı öğretmenlerin şahsi sosyal medya hesaplarından paylaşılamayacak. Sadece velilerin yazılı izin vermeleri durumunda okulların resmi internet siteleri üzerinden öğrencilerin katıldığı etkinliklerdeki resimleri paylaşılabilecek.

Meb Hocam / ÖZEL HABER