Eğitim Öğretim ödeneğine büyük zam bekleniyor

Eğitim Öğretim ödeneğine büyük zam bekleniyor
Öğretmenlere Eğitim öğretim yılı başında ödenen eğitim öğretim ödeneğine büyük zam bekleniyor. Eylül ayında ödenecek tutarın 6 binin üzerinden olacağı gelen kulis bilgileri arasında.. İşte detaylar..

Her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlere ödenen eğitim öğretim ödeneği tutarının çok düşük olması tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Eğitim Öğretim ödeneğine büyük zam bekleniyor

Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı başında öğretmenlere ödenen eğitim öğretim ödeneği bin 320 TL idi. Yani öğretmenlere ödenen kırtasiye masrafı ile aslında öğretmenlere, bir kaç kitap ve kalem alabildiler. Bu durum o zamandan bu yana zaman zaman gündeme gelmiş olsada, artış konusunda herhangi bir adım atılmadı.

Ancak son dönemde artan enflasyon sebebiyle öğretmenlere gelecek eğitim öğretim yılı başında ödenecek olan eğitim öğretim ödeneğinde büyük zam bekleniyor. Bunun en büyük sebebi ise, Eylül ayında ödenecek olan eğitim öğretim ödeneği öncesinde, memurların Ağustos ayında hükümet ile yapacakları zam pazarlığı görüşmeleri olacak.

6 binin üzerinden olacağı gelen kulis bilgileri arasında

Bilindiği gibi memurların 2024 ve 2025 yıllarında maaşlarına alacakları zam oranının kararlaştırılacağı toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayında başlayacak ve anlaşma en geç Ağustos ayı sonunda tamamlanacak. Diğer bir değişle eğitim öğretim ödeneği öncesinde toplu sözleşme görüşmelerinin olması, eğitim öğretim ödeneğine büyük zam yapılacağının da göstergesi. Öte yandan gelen kulis bilgilerine göre, eylül ayında öğretmenlere ödenecek eğitim öğretim ödeneği 6 bin liranın üzerinden olacak.