Eğitim Bir Sen'den Zorunlu Hizmet Açıklaması

Eğitim Bir Sen'den Zorunlu Hizmet Açıklaması

Eğitim Bir Sen deprem bölgelerinin zorunlu hizmet sayılması için açıklamada bulundu. İşte yetkili öğretmen sendikasının o açıklamaları:

Eğitim Bir Sen'den Zorunlu Hizmet Açıklaması

Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, deprem felaketinin yaşandığı il ve ilçelerimizdeki bütün eğitim kurumlarının, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 42. maddesi çerçevesinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanı kapsamında değerlendirilmesine ilişkin düzenleme yapılmasını talep ettik.

06.02.2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında, fiziki altyapının, konutların ve kamu hizmet binalarının çökmesi, ağır hasarlı veya kullanılamaz hâle gelmesi, günlük hayatın idamesinin devletin ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle mümkün olabilmesi, depremden etkilenen bölgelerde öğretmenlerin çalışma şartlarında ve eğitim-öğretim hizmetinin sunumunda kaçınılmaz olarak esaslı değişiklikler ortaya çıkmıştır. Bu şartlar altında deprem sonrası bölgede öğretmenlerde ve eğitim-öğretim hizmetinde oluşan hassasiyetler, çalışma şartları, hizmetin devamındaki zorluklar göz önünde bulundurularak, depremden etkilenen il ve ilçelerimizdeki bütün eğitim kurumları zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanı olarak değerlendirilmelidir.

Nitekim emniyet personeli yönünden bu tür bir düzenleme yapılarak depremden etkilenen bölgelerde yapılan görevler şark hizmetinden sayılmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı da benzer bir uygulamayı öğretmenler yönünden eğitim kurumları özelinde hayata geçirmelidir.

Bakanlığa gönderdiğimiz yazı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.