Bakan Tekin'den öğretmen atamaları konusunda açıklama

Bakan Tekin'den öğretmen atamaları konusunda açıklama
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2024 yılı öğretmen atama sayısı hakkında konuştu.

Geçtiğimiz akşam özel bir televizyon kanalında programa katılan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaptığı açıklamalar ile milyonları ekrana kilitledi. Daha önce katıldığı programlarda önemli açıklamalar yapan Bakan Tekin, geçtiğimiz akşam eğitim gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in konuştuğu önemli konular arasında 2024 yılı öğretmen atamaları konusu da oldu. Kendisine yöneltilen, 2024 yılında kaç öğretmen atanacak sorusu karşısında Bakan Tekin, net sayısının 2024 bütçesinde belirleneceğini bunun da bütçe görüşmeleri sürecinde belli olacağını söyledi.

Bakan Tekin'in öğretmen atamaları konusunda konuşması şu şekilde ;

"Milli Eğitim Bakanı olarak aramıza yeni öğretmenlerin gelmesini arzu ediyorum, istiyorum. Bizim hesaplamalarımıza göre ihtiyaç duyduğumuz rakamları Hazine ve Maliye Bakanımızla, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığıyla paylaştık. Nihayetinde bütçeyi oluşturan mekanizmalar orada. Şimdi 2024 bütçesi oluşacak. Bize 2024 bütçesi içerisinde toplam kamuya ne kadar personel istihdam edileceğine dair bir rakam ortaya çıkacak. Ardından da bizimle şunu paylaşacaklar. Denecek ki; 'Biz oluşturulan bu rakamın içerisinden sizinle şu kadar öğretmen istihdam etmeniz konusunda size yetki vereceğiz' diyecekler. Biz de onun üzerine hareket edeceğiz. Şimdi bir rakam söylemek mümkün değil ancak ben şunu söyleyeyim; biz bu yıl öğretmen arkadaşlarımızın istihdamıyla ilgili süreçte mülakat sürecini düzgün bir mülakat prosesine dönüştürmek istediğimiz için biraz uzun zaman alacağız."