Ataması yapılan öğretmenlere 5 ay maaş yok! İlk maaşlar Kasımda yatacak.. İtirazlar da kabul görmüyor!

Ataması yapılan öğretmenlere 5 ay maaş yok! İlk maaşlar Kasımda yatacak.. İtirazlar da kabul görmüyor!
Milli Eğitim Bakanlığı, 8 Mayıs'ta tamamlanan 45 bin öğretmen alımının ardından yeni öğretmenler ilk maaşları için 5 ay bekleyecek.. Öte yandan öğretmenler KPSS puanı sonrası mülakatın kaldırılmasını talep ediyor..

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim sistemine destek olmak amacıyla düzenlediği öğretmen alımıyla ilgili tarihi açıkladı. 14 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinden bir hafta önce tamamlanacak olan 45 bin öğretmen alımı, 8 Mayıs'ta son bulacak. Öğretmen alımıyla ilgili detaylar da açıklandı. Öğretmenler, atamadan 5 ay sonra ilk maaşlarını Kasım 2023'te alacaklar. Ayrıca, atandıkları günden itibaren ayın 15'ine kadar geçen süredeki maaşlarına ek olarak bir maaş ikramiye de alacaklar.

Son dönemde kamu kurumlarına yapılan personel alımlarında sıkça tartışılan mülakat uygulaması, öğretmen atamalarında da gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, gerçekleştirilecek olan öğretmen atama sürecinde, KPSS yazılı puanına bakılmaksızın adayların mülakata alınacağı belirtildi. Ancak, bu uygulama son yıllarda birçok eleştiriye maruz kalmıştı. Geçmiş yıllarda, KPSS Türkiye birincisi öğretmen adayları bile mülakatta elenmişti. Bu nedenle, mülakat uygulamasının kaldırılması talepleri yükselmeye başladı.

EN ÇOK ATANAN BRANŞ HANGİSİ?

atamasi-yapilan-ogretmenlere-5-ay-maas-yok-ilk-maaslar-kasimda-yatacak-itirazlar-da-kabul-gormu (2)

MEB, son 3 yılda gerçekleştirdiği öğretmen alımları ile eğitim sistemi için büyük bir adım atmış durumda. Bu alımların en çok yapıldığı branşların başında Sınıf Öğretmenliği geliyor. Son 3 yılda Sınıf Öğretmenliği alanında 15 bin 159 öğretmen alımı gerçekleştirilirken, Okul Öncesi'nde 12 bin 937, Özel Eğitim'de 7 bin 30, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nde 6 bin 657, İlköğretim Matematik'te ise 5 bin 921 öğretmen alımı yapıldı.

TEKNOLOJİ ÇAĞINDA BİLİŞİM BRANŞINA DÜŞÜK KADRO ATAMASI

Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerle birlikte, Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği de giderek daha önemli hale geliyor. Ancak, son yıllarda atama kontenjanlarında diğer branşlara göre daha az yer ayrıldığı gözlemleniyor. Örneğin, 2021'de sadece 101, 2022'de ise 112 öğretmen atanırken, 2023'te bu sayı 217'ye yükseltildi. Böylece son 3 yılda toplamda 430 Bilişim ve Teknoloji Öğretmeni atanmış olacak.