2022-2023 eğitim öğretim yılının bitiş tarihi belli oldu! Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Uzatma yapılmayacak

2022-2023 eğitim öğretim yılının bitiş tarihi belli oldu! Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Uzatma yapılmayacak
2022-2023 eğitim öğretim yılının bitiş tarihi belli oldu! Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Uzatma yapılmayacak

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hatay'da gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, deprem bölgesinde eğitim öğretimi yeniden başlatmak için kapsamlı bir çalışma yaptıklarını belirtti. Özer, Malatya'da 8, Adıyaman'da 5, Kahramanmaraş ve Hatay'da 7 ilçede öğrencilerin okulla buluştuğunu ifade etti. Bu sayede 201 bin öğrencinin eğitimle buluştuğunu söyleyen Özer, öğretmen ve öğrencilerden mutlu geri bildirimler aldıklarını aktardı. Bakan Özer, 6 Şubat tarihinden itibaren 18,5 milyon öğrenciyi eğitim öğretimle buluşturduklarını açıkladı. Geriye kalan öğrenciler için valilere yetki vererek, uygun şartları olan ilçelerde eğitim öğretime başlamaları konusunda talimat verdi.

Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılının 16 Haziran'da sona ereceğini ve herhangi bir uzatma yapılmayacağını belirtti. Ancak, yaz aylarında kayıp telafisi için takviye eğitim programları düzenleyeceklerini söyledi. Ayrıca, eğitim öğretime açılmayan ilçelerde de çadırlar ve konteynerler aracılığıyla çocukların eğitimle buluşması için her türlü desteği verdiklerini ifade eden Özer, bölgede 2 bin 26 çadır ve konteyner okulun hizmet verdiğini belirtti. Özer, Millî Savunma Bakanlığı ile birlikte hayata geçirilen Mehmetçik Okulları'nın öğrencilerin eğitimle buluşmasındaki önemli bir rol oynadığını sözlerine ekledi.

45.000 ÖĞRETMEN ATAMASI AFET BÖLGESİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

2022-2023-egitim-ogretim-yilinin-bitis-tarihi-belli-oldu-milli-egitim-bakani-acikladi-uzatma-ya-1

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesindeki eğitim faaliyetlerinin yeniden başlatılması ve öğrencilerin okulla buluşturulması konusunda yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay'da 201 bin öğrencinin okulla buluşturulduğunu belirten Özer, geriye kalan öğrencilerin valilerin yetki verilmesiyle ilçelerindeki şartların olgunlaşması halinde eğitim öğretimle buluşturulacağını ifade etti. Bölgedeki süreçte eğitime açılmayan ilçelerde de çadır ve konteyner okullar kurulduğunu ve Mehmetçik Okulları'nın öğrencilerin eğitimle buluşmasındaki ilk hamlelerden biri olduğunu söyledi. Bakan Özer, Sayın Cumhurbaşkanı'nın son yılların tek seferde en yüksek öğretmen ataması müjdesini verdiğini ve 45 bin öğretmen atamasının büyük kısmının depremin yaşandığı illere yapılacağını belirtti.

OMUZ OMUZA ÇALIŞMAYA DEVAM

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay'da gerçekleşen toplantı sonrası yaptığı açıklamada, felaketin yaralarını sarmak için büyük gayret sarf edildiğini ve bu çalışmaların devam edeceğini belirtti. Ayrıca Mehmetçik Okulları'nın önemine vurgu yaparak, bu okullarda anaokulu, ortaöğretim ve üniversiteye hazırlık düzeyinde eğitim öğretim yapıldığını ifade etti. Başlayan eğitim öğretim dönemi için öğrencilere başarılar, öğretmenlere ise kolaylıklar dileyen Akar, Türkiye'nin büyük ve güçlü bir ülke olduğunu, asil milletin sahip olduğu kültür, değerler ve devletine olan sadakati ile desteği sayesinde bu gücü sağladığımızı belirtti. Devletin ve milletin her vatandaşın yanında olduğunu vurgulayan Akar, bütün problemlerin çözülünceye ve yaraların sarılana kadar devlet ve millet olarak omuz omuza çalışmaların sürdürüleceğini sözlerine ekledi.